Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Ringmajanduse Parimad Praktikad

Ringmajanduse parimad praktikad

Eesti ja ka kogu maailm seisab silmitsi üha intensiivsemast tootmisest ja suurenevast tarbimisest tulenevate tõsiste keskkonnaprobleemidega. Täna valitsev lineaarne ehk „tooda-kasuta-hülga“ majandusmudel, mis põhineb odaval toormel ja raiskaval tarbimisel, on selgelt oma aja ära elanud. Me oleme kiiresti jõudmas punkti, kus selline majandamine pole enam jätkusuutlik. Vajame nii tarbijatena kui ka ettevõtjatena uut lähenemist ja seda pakub meile ringmajandus, kus majandusareng põhineb uutel innovaatilistel tehnoloogiatel, toodetel ja ärimudelitel, mille aluseks on ressursside ja energia tõhusam kasutamine, toodete korduskasutamine ja jagamine ning materjalide ringlussevõtt.

Eestis on täna juba terve rida ettevõtteid, kes on ringmajanduse põhimõtteid süsteemselt rakendades toonud turule ringsed tooteid ja ärimudeleid. Järgnevalt oleme välja toonud valiku Eesti ettevõtete edukatest ringmajanduse praktikatest ja näidetest, mis loodetavasti annavad eeskuju ka teistele ettevõtetele ringmajanduse põhimõtete laiemaks rakendamiseks.

Parimate praktikatega on võimalik tutvuda nii nende tegevusvaldkonna ja fookuse kui ka kasutatud ringdisaini/ärimudeli strateegia alusel.

Ringmajanduse parimad praktikate kogumist ja koostamist on toetanud Keskkonnainvesteeringute Keskus.

AUTOLEVI

Autolevi on inimeselt inimesele autorent ehk Airbnb autodele, mis pakub jagamisplatvormi inimestele, kellel on auto, mis aeg-ajalt seisab ning neile, kes soovivad autot lühiajaliselt kasutada.


BEPCO

Bepco OÜ on korduskasutatava veopakendi täisteenust pakkuv ettevõte. Ettevõte pakub korduskasutatavate kastide ja kaubaaluste täislahendust eelkõige toidutööstuse ettevõtetele oma toodete tarnimiseks klientidele (nt jaemüüjatele).

Eesti Energia

Eesti Energia on välja arendanud ja kasutusse võtnud ainulaadse ja efektiivse põlevkivist õli tootmise tehnoloogia Enefit, mis võimaldab tehnoloogiliste arenduste tulemusel kasutada edukalt toormena purustatud vanarehve.

Nefab Packaging OÜ

Nefab Packaging OÜ on rahvusvaheline ettevõte, mis tegeleb papp- ja vahtplasttoodete, vineer- ja puitkastide ja teiste puittoodete tootmise ning erilahenduste loomisega.

Lindström Eesti OÜ

Lindström pakub ettevõtetele tööriiete ja tööstuslike puhastustekstiilide renditeenust, tekstiilide renti hotellidele ja restoranidele, vahetusvaipade renditeenust ning teisi tekstiilide ringseid teenuseid.

Kira Shoes

KIRA toodab mugavaid jalanõusid nii meestele kui naistele. Jalanõude tootmisel peetakse silmas kõrget kvaliteeti ja vastupidavust ning pööratakse suurt tähelepanu materjalide valikule. 

Neular OÜ

Neular OÜ tegeleb plastpakendite ringlussevõtu ja plastist profiilide tootmisega. Neular on välja töötanud uuendusliku ja patenteeritud tehnoloogilise lahenduse kodumajapidamistes tekkivate segaplastist pakendijäätmete ringlussevõtuks.

Eesti Pandipakend

Eesti Pandipakendi põhiülesanne on üle-eestiliselt korraldada pandiga joogipakendite kogumist ja ringlussevõttu. Eesti Pandipakendi hallatav joogipakendi kogumissüsteem toimib pandi ehk tagatisraha alusel.

Aus Design OÜ

Aus Design OÜ kasutab oma toodete disainimisel ja tootmisel väärtustava taaskasutuse meetodit (upcycling). Aus Design on välja töötanud disainilahendused rõivatööstuse tootmisjääkidest uute rõivaste tootmiseks.

Siidrikoda

Siidrikoda ehk uuema nimega KODAS toodab kvaliteetseid naturaalseid kääritatud jooke ja muid tooteid. KODAS järgib lokaalse tootmise põhimõtet, kasutades eelkõige kohalikku tooret, et teha kõike võimalikult väikese keskkonnajalajäljega.

Stella Soomlais stuudio

Tuntud disainer Stella Runnel on loonud oma neiupõlvenimelise nahastuudio ning arendanud välja uudse vastutustundliku ja ringdisaini põhimõtteid kasutava nahkkottide ja -aksessuaaride disaini- ja tootmismudeli.

Tallinn Dolls OÜ ja FashLab OÜ

Tallinn Dollsi veebipood tegutseb ettetellimise põhimõttel, kasutades digilahendust FashLab: kliendid saavad tellida uusi tooteid enne nende tootmist. Selline lähenemine võimaldab planeerida vajalikke ressursse (nt kangaid jm materjale) optimaalselt ja välistab ületootmise.

Toidupank

Eesti Toidupank on loonud hästi toimiva ja kogu Eestit katva toidupankade võrgustiku, panustades nii olulisel määral toidujäätmete vältimisse ja vähendamisse kui ka sotsiaalsete probleemide leevendamisse.

Uuskasutuskeskus MTÜ

MTÜ Uuskasutuskeskus on ettevõte, mille eesmärk on saata kasutatud asjad ringlusesse ning muuta uuskasutamine lihtsasti kättesaadavaks ja igapäevaseks kõikidele Eesti inimestele. 

Werrowool OÜ

Werrowool OÜ toodab vanapaberist, vanadest ajalehtedest ja lainepapist soojusisolatsioonimaterjalina kasutatavat tselluvilla. Ettevõte on nii oma toote kui ka tootmisprotsessi arendamisel lähtunud maksimaalsest keskkonnahoiust.

Paragon Sleep

Paragon Sleep AS tegutseb kodutekstiilide, magamistarvete ja tehniliste tekstiilide arendamise ning tootmise valdkonnas. Ettevõttel on Põhjamaade ja Baltikumi kõige suurem ning modernsem vatiinitootmise ja tekstiilijäätmete ümbertöötlemise tehnoloogia.

RingKarp (Ökopere OÜ)

RingKarp on välja töötanud toote ja teenuse süsteemi, mis pakub toidumüüjatele valmistoidu pakendamiseks erineva kuju ja suurusega korduskasutatavate karpide ja topside ringlussüsteemi.

Comodule

Comodule OÜ on maailma turuliider elektriliste väikesõidukite IoT riistvaralahenduste ja moodulite tootmises, kes on turule toonud ka ringsetel põhimõtetel toodetud keskkonnahoidliku e-tõukeratta.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!