Globaalne rõivaste ja tekstiilide tarbimine on viimase 20 aasta jooksul mitu korda suurenenud. Uuringud näitavad, et ka eestlased soetavad aina rohkem rõivaid ja kodutekstiile. Enamik traditsioonilisi rõivabrände (nn kiirmoebrändid) disainivad tooteid, mis on tihti madala kvaliteediga ja toodetud lineaarsetel põhimõtetel. Nii on kiirmoetoodete eluiga väga lühike ja tulemuseks on üha suurenev tekstiili- ja rõivajäätmete kogus. Kiirmood põhjustab rõivaste tootmises ka suurt raiskamist (ületootmine, tootmis- ja kangajäägid). Samas, tarbija teadlikkus moe- ja rõivatööstuse negatiivsest mõjust keskkonnale on suurenemas ning nii on huvi jätkusuutlikel põhimõtetel toodetud rõivaste vastu kasvamas.
Aus Design OÜ pakub võimalust ringdisaini ning tootmis- ja sertifitseerimismudeli kaudu suunata uute rõivastena ringlusse suurema osa tekstiilitööstuse tootmisjääkidest. Lisaks on Aus Design hakanud välja töötama lahendusi tarbimisjärgsete rõivajäätmete ringlussevõtuks.
Aus Design OÜ on tuntud jätkusuutliku moe eestkõneleja ja disaineri Reet Ausi asutatud ettevõte, mis kasutab oma toodete disainimisel ja tootmisel väärtustava taaskasutuse meetodit (upcycling). Aus Design on välja töötanud disainilahendused rõivatööstuse tootmisjääkidest uute rõivaste toomiseks. Enamik rõivastest toodetakse UPMADE ärimudeliga (vt ka https://www.upmade.org/) sertifitseeritud tootmisettevõtetes, mis asuvad Bangladeshis, Indias ja Eestis. Sertifitseeritud tehaste kasutamine tagab ja annab tarbijale kindluse, et rõivaste tootmiseks kasutatakse tekstiilijäätmeid, kogu tootmisprotsess on kontrollitud ning vastab keskkonna ja sotsiaalse vastutuse nõuetele/kriteeriumitele. Tootmismudel annab võimaluse arvutada iga tekstiilijäätmetest valmistatud toote jaoks selle keskkonnasäästu (kokkuhoitud energia, CO2 heite, veekoguse).
Aus Design OÜ on välja töötamas ka tarbimisjärgsete rõivajäätmete ringlussevõtu lahendusi, et pakkuda ka selliste jäätmete ringlussevõtuks välja keskkonnasäästlik ja disainipõhine lahendus. Hea näide on siin kudumid, mis on tehtud Itaalias toodetud tarbimisjärgsest lõngast (post-consumer waste). Kudumeid toodetakse Leedus, tänu millele on toodete lühemast transpordiahelast tingitud väiksem jalajälg.
Aus Design pakub ka mitmeid muid kohalikke ringteenuseid. Kliendil on võimalik lasta oma tooteid parandada või kohendada ettevõtte stuudios. Lisaks pakutakse klientidele individuaaldisaini teenust: klient toob oma vanad rõivaid, mis disainitakse ümber uuteks toodeteks. Toote eluea lõpus kogutakse müüdud tooted klientide käest tagasi ning suunatakse uuesti ringlusesse.
Aus Design OÜ paneb suurt rõhku nii oma tegevuse kui ka tarneahela läbipaistvusele. Seda rakendatakse nii tootmises kui ka valmistoodete hinnastamisel. Hinnastamisel kasutatakse nn radical transparency põhimõtet, tänu millele on tarbijal kindel teadmine, et ta tasub toote eest õiglast hinda.
Aus Design OÜ ringne ärimudel (UPMADE) pakub lihtsa ja edukalt rakendatava lahenduse rõivatootmisjääkidest uute ringsete toodete tootmiseks (puudub vajadus investeerida uutesse tootmisseadmetesse). UPMADE mudelit on võimalik kasutada ka teistel rõivabrändidel. Sellisel kujul pakub nimetatud mudel võimaluse brändi ja tootja vaheliseks jätkusuutlikuks ja pikaajaliseks koostööks, mis on pooltele kasulik ka majanduslikust seisukohast.
Aus Designi väärtustava taaskasutuse meetodil disainitud ja toodetud tekstiilitoodete keskkonnakasu tuleneb eelkõige tekstiilijäätmete ringlussevõtul saavutatud positiivsest mõjust. Iga toote puhul on võimalik välja arvutada saavutatud keskkonnakasu (energia kokkuhoid, CO2 jalajälje vähenemine ja veesääst), mis saavutatakse jäätmete ringlussevõtu kaudu.
Väärtustava taaskasutuse põhimõtetel toodetud T-särk tähendab 86% võrra vähem CO2 võrreldes sarnase lineaarselt toodetud T-särgiga: uue särgi tootmine tekitab 2,05 kg CO2, väärtustava taaskasutuse põhimõtetel särgi tootmine aga kõigest 0,28 kg CO2. Viimase kolme aasta jooksul on toodetud ligi 20 000 trikoomaterjalist toodet ning tänu sellele sattunud atmosfääri 35 400 kg vähem CO2. Lisaks süsinikuheitmetele on võimalik kokku hoida ligi 99% veest.
Kuigi tarbijate teadlikkus keskkonnateemadel on suurenemas, teeb valdav osa inimesi oma rõivaoste siiski kiirmoe mõjust lähtuvalt. Oluliseks aspektiks on siin ka asjaolu, et kiirmoe rõivaste hind on oluliselt väiksem võrreldes ringsete ja eetiliselt toodetud toodetega. Positiivne on see, et ringsete rõivaste vastu on huvi suurenenud paljudes ettevõtetes, kes soovivad oma töötajatele tellida keskkonnahoidlikke ja ringseid rõivaesemeid.
Ringse ärimudeli UPMADE rakendamist pärsib ka see, et suured rõiva- ja moebrändid eelistavad oma lahendusi, mis tihti piirduvad üksikute lihtsamate ringsete elementide lisamisega rõivadisaini. Praegune brändikeskne moetööstuse toimimine (otsitakse pidevalt uusi ja odavamaid tootmisvõimalusi) ei toeta jätkusuutlikke ja pikaajalisi ringmajanduse põhimõtteid arvesse võtvaid koostöömudeleid. Samas sobivad sellised ringsed lahendused eelkõige väiksematele ja jätkusuutlikkusele enam tähelepanu pööravatele moebrändidele.