Olelusringi hindamine

Olelusring (ka elutsükkel, olelustsükkel)
Olelusring on üksteisele järgnevate ning omavahel seotud etappide ahel toote või teenuse “hällist hauani”. Toote olelusringi kirjeldus algab toote valmistamisel materjalide valikust, energiaressursside tarbimisest ja tootmisest kuni toote kasutamise, jäätmete käitlemise ja lõpliku kõrvaldamiseni. Unustada ei tohiks ka toote pakendamist ja kogu olelusringi läbivat transportikasutust.

Olelusringi hindamine (inglise keeles Life Cycle Assessment, LCA) on lähenemisviis, mille puhul hinnatakse toote täielikku keskkonnamõju kogu selle olelusringi jooksul. Selleks summeeritakse ressursi- ja energiakulu ning mõju keskkonnale alates toote valmistamiseks vajalike toorainete hankimisest kuni toote kõrvaldamiseni pärast kasutamist. Oluline on siinjuures pöörata tähelepanu toote taas- ja korduskasutusele ning kogu tsüklis toimuva transpordi mõju keskkonnale.

Olelusringi hindamist kasutatakse enamasti tootearenduses ja strateegilisel planeerimisel, peamiste reostusallikate väljaselgitamiseks, erinevate tehnoloogiliste võimaluste võrdlemiseks, toodete ja tooraine kasutusest tuleneva mõju hindamiseks, üldsuse ja ametkondade informeerimiseks toodete keskkonnamõjust ja sarnaste toodete keskkonnamõju võrdlemiseks.

Olelusringi hindamise läbiviimise olulisemaks puuduseks on liigne andmete-, raha- ja ajamahukus, sage arvestamine subjektiivsete arvamustega ning vähene majandus- ja sotsiaalsete aspektidega arvestamine.

Toote keskkonnamõju vähendamise võimaluseks on toote kavandamise etapis läbiviidav keskkonnahoidlik tootearendus.

ISO standardid
Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon (ISO) on olelusringi hindamise läbiviimiseks andnud välja mitmeid juhiseid. Olulisemad on:

  • ISO 14044:2006 Keskkonnakorraldus. Olelusringi hindamine. Nõuded ja kasutusjuhised
  • ISO 14044:2006/A1:2018 Keskkonnakorraldus. Olelusringi hindamine. Nõuded ja kasutusjuhised.
  • ISO 14072:2014 Requirements and guidelines for organizational life cycle assessment

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...