Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Bepco

BEPCO – standardiseeritud veopakendite rentimine

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

2010

TEGEVUSVALDKOND

Korduskasutatavate veopakendite arendus, rent, pesu ja jälgimissüsteemi haldamine

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse aeglustamine, Materjalikasutuse vältimine

ETTEVÕTTE SUURUS

Väikeettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Kasvufaas (toimiv äriüksus, müügi suurendamine)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Pakendijäätmetega seonduv tekitab aina suurema tarbimise valguses üha suuremat jäätmeprobleemi. Pakendijäätmete kogus suureneb aastas ligikaudu 3%, samas suunatakse Euroopas ringlusse ainult ligikaudu pool tekkivatest pakendijäätmete kogusest. Müügipakendi kogumise ja ringlussevõtu probleemide varjus on vähem tähelepanu pööratud selle, et suure koguse üldisest pakendimassist moodustavad erinevad rühma- ja veopakendid, mida kasutatakse kauba edasitoimetamiseks tootjatelt kaubandusele ja teistele lõpptarbijatele. Selline B2B-suhe (business-to-business) loob hea aluse korduskasutatavate pakendite kasutamiseks. Samas on siiamaani ühtlustatud ja standardiseeritud pakendilahendusi kasutuses olnud vähe, paljud toidutööstused on kasutanud oma korduskasutatavaid veokaste või ühekorrapakendeid, mistõttu on logistiline, korralduslik ja ressursside kokkuhoiu potentsiaal jäänud tihti kasutamata.

Bepco pakub äriklientidele standardiseeritud veopakendi renditeenust, mis toodab, rendib, peseb ja jälgib standardiseeritud suurusega kastide liikumist kolmes Balti riigis, tagades nii klientidele oluliselt suurema efektiivsuse logistikas, lao- ja tootmisprotsessides ning elimineerib ka pakendijäätmetega seotud probleemi. Võrreldes ühekorrapakendite kasutusega on korduskasutuspakenditel oluline eelis ka toiduainete riknemise probleemi puhul. Nimelt on nõrgast konstruktsioonist tingituna ühekorrapakendite puhul kadu logistikas kuni 2,5% tarnest, sõltudes vahemaa pikkusest ja käitluskordade arvust.

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Bepco OÜ on 2010. aastal Eestis asutatud korduskasutatava veopakendi täisteenust pakkuv ettevõte, kus praegu töötab ligi 50 inimest. Ettevõte pakub korduskasutatavate kastide ja kaubaaluste täislahendust eelkõige toidutööstuse ettevõtetele oma toodete tarnimiseks klientidele (nt jaemüüjatele). Ettevõte tegevus katab eelkõige Balti riigid. Sellega vabastab Bepco oma kliendid veopakenditega seotud muredest (soetamine, hoidmine, pesemine, piisava koguse olemasolu, kastide kadumine, administreerimine, jäätmete kogumise korraldus jne). Kuna renditavad veopakendid on standardiseeritud (sobivad kõikidele tootekategooriatele), siis aitab selliste kastide kasutamine optimeerida ka logistika, lao- ja tootmisprotsesse. Kliendid saavad Bepcolt rentida just neile vajaliku koguse kaste. Vastavalt kokkuleppele tagastavad kliendid pakendi pärast kasutamist Bepcole või kogub ettevõte ise kastid jaekaubandusettevõtetest kokku. Peale pesu, sortimist ja kontrolli suunatakse kastid uuesti ringlusse. Teenuse eest maksavad kliendid kokkulepitud tasu.

Bepco peab arvestust turul liikuvate kastide, nende kadude, väärkasutuse ja purunemise üle. Purunenud tooted kogutakse klientide käest kokku ja vahetatakse tasuta uute vastu. Katkised ja kasutusest välja läinud kastid töödeldakse ümber uuesti samaväärseteks kastideks, mille tulemusena hoitakse pakendites kasutatavaid materjale ringluses võimalikult kaua.

TULEMUSED

(sh keskkonna ja majanduslik kasu)

Bepco ringne pakenditeenus aitab ettevõtetel oma kaupade logistika, lao- ja tootmisprotsesse planeerida ja läbi viia oluliselt efektiivsemalt ja kulutõhusamalt. Kliendil puudub vajadus teha kulusid pakendi soetamiseks, pesumaja ehitamiseks, pakendite kokku kogumiseks, ladustamiseks ja jälgimiseks. Kuna Bepco kontrollib ja juhib pakendite liikumist kogu ahelas, siis puudub must turg ja motivatsioon vargusteks.

Selline veopakendite rendisüsteem aitab olulises koguses vähendada kasutatavate pakendite mahtu ja tekkivate pakendijäätmete kogust. Tänu Bepco tegevusele jääb aastas turule saatmata ligikaudu 30 miljonit ühekordset pakendit. Bepco kastid kogutakse klientide juurest kokku ning pestakse oma kastipesulas, mis on kordades energia- ja ressursisäästlikum, kui mitmed väiksemad eraldi pesulad tootjate juures. Oluliselt optimaalsem pakendite kogus vähendab ka kaupade transpordi mahtusid, mis omakorda vähendab sellest tegevusest tulenevaid keskkonnamõjusid (kütuse kokkuhoid ja heitgaaside vähenemine). Bepco on oma ärimudeli tulemuste põhjal hinnanud, et logistiline efekt, mis saavutatakse kogu tarneahela vedude vähendamisega, on ligikaudu 30%.

VÄLJAKUTSED

Paljud ettevõtted (kaupade tootjad) on teinud aegade jooksul investeeringuid oma pakendilahendustesse, mille tõttu ei soovita kohe pakendilahendust välja vahetada.

Ühekorrapakendite kasutamine veopakenditena on siiski veel laialt levinud, kuna selliste pakendite kasutamisega seotud otsesed kulud (sh pakendite enda hind ja jäätmekäitluskulud) on jätkuvalt suhteliselt madalad. Samas ei arvestata pakendikasutusega seotud kuludesse kaudseid kulusid (toodete purunemine, logistika efektiivsus, pakendite koostamine, ökoloogiline jalajälg jne). Nii peetakse Bepco renditeenust kohati kallimaks.

Seega sõltub Bepco ärimudeli edukus olulisel määral erinevate osapoolte, sh tootjate teadmistest ja valmisolekust teha muudatusi olemasolevates pakendisüsteemides ning investeerida jätkusuutlikumatesse lahendustesse.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!