Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

RingKarp

RingKarp (Ökopere OÜ) – korduskasutatav toidukarp ja joogitops

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

2021

TEGEVUSVALDKOND

Korduskasutatavete topside ja karpide ringlussüsteem

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse aeglustamine; Materjalikasutuse vältimine

ETTEVÕTTE SUURUS

Mikroettevõte

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Viimasel ajal on hakatud üha enam tähelepanu pöörama ühekorra toidupakendite, sh söögiriistade (topside, taldrikute jms), üha suurenevast kasutamisest tulenevatele keskkonnamõjudele. Uuringud näitavad, et Eestis kasutatakse ligikaudu 110 miljonit ühekordset plastist joogitopsi ja lisaks ligikaudu 30 miljonit muud valmistoidu pakendit aastas. Suurem osa nendest muutuvad peale kasutamist jäätmeteks, mis lõpetavad enamasti segajäätmetena põletuses või prügilas. Selliste jäätmete ringlussevõtu võimekus on Eestis praegu väga madal. Lisaks moodustavad plastist topsid ja valmistoidu pakendid suure osa looduskeskkonda ja veekogudesse jõudvast prügist. Seetõttu on hakatud valmistoidu plastist ühekorrapakendi kasutamist oluliselt piirama ka regulatiivsete meetmetega.

RingKarp pakub korduskasutatava toidukarbi lahendust toidukohtadele, et oluliselt vähendada ühekorra pakendist tulenevaid keskkonnaprobleeme.  

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

RingKarp on välja töötanud toote ja teenuse süsteemi, mis pakub toidumüüjatele valmistoidu pakendamiseks erineva kuju ja suurusega korduskasutatavate karpide ja topside ringlussüsteemi. Toidumüüja saab liituda teatud kuutasu alusel RingKarbi teenusevõrgustikuga. RingKarp müüb toidumüüjale 10 € eest toiduhügieenile vastava toidukarbi, 5 € eest joogitopsi. Toidumüüja müüb toidunõud kliendile edasi sama hinna eest: 10 € karp ja 5 € tops. Seega on RingKarbi tooted toidukoha jaoks nii-öelda hinnaneutraalsed. Kliendil on võimalus jätta ostetud toidunõud endale või tagastada ükskõik millisele toitlustusasutusele, mis on liitunud RingKarbi võrgustikuga. Sellisel juhul saab klient toidunõude eest tasutud raha tagasi. Suhteliselt suur toidunõu hind motiveerib tarbijaid karpe ja topse tagastama ja korduskasutama. Toidumüüja peseb tagastatud karbid kas ise või korraldab karpide pesu Ringkarp. Juhul kui toidumüüjale on ringkarpe tagasi toodud rohkem, kui ta neid vajab, siis ostab RingKarp üleliigsed karbid tagasi.

RingKarbi korduskasutatavad karbid ja topsid on toodetud Šveitsis ja koosnevad 70% ulatuses polübutüleen tereftalaadist (PBT) ja 30% ulatuses klaasikiust. RingKarbi kaaned koosnevad polüpropüleen ehk PP-plastist. Karbid ei sisalda ohtlikke kemikaale (nt BPA-d, ftalaate ja teisi plasti pehmendajaid). Topsid on toodetud purunemis-, pleki- ja lõhnakindlast materjalist tritaanist, mis on vaba tavaplastis kasutatavatest tervist kahjustavatest BPA- ja BPS-kemikaalidest. Lisaks on karpidele ja topsidele tagatud vähemalt 200 kasutamiskorda (sh pesu). Kasutusest kõrvaldatud karpidele ja topsidele on garanteeritud ringlussevõtt tootja juures Šveitsis.

Alates 1. juunist kuulub RingKarp üle-euroopalisse reCIRCLE’i võrgustikku, mis tähendab seda, et Eestist võetud karbi võib tagastada ka Euroopa toidukohtadesse, kes sama võrgustikuga liitunud on. Šveitsis, kust reCIRCLE neli aastat tagasi alguse sai, on sellega liitunud juba üle 1200 toidukoha. Lisaks ringlevad samasugused karbid ja topsid Saksamaal, Hollandis, Taanis ja Itaalias. Karbi hind on igal pool 10 € ja topsi hind 5 €.

TULEMUSED

Korduskasutatavate karpide ja topside kasutamine aitab oluliselt vähendada plastist ühekorrasööginõudest tulenevat keskkonnamõju. Lisaks on RingKarbi kasutamine toitlustajale ka majanduslikult kasulik.

RingKarbi abil on toitlustajal võimalus ühe korduskasutatava toidukarbiga asendada ligikaudu 200 ühekordset toidukarpi. Nii on nelja aasta jooksul keskmisel toidumüüjal võimalus asendada vajaminevad 192 000 ühekordset toidukarpi 1000 korduskasutatava toidukarbiga neid 200 korda ringlusesse saates. Seega, on toidumüüja valik, kas kulutada 1000 ühekordset karpi nädalas või 1000 ringkarpi nelja aastaga. Valides ringkarbid, säästab toidumüüja nelja aastaga 21 596.83 kg CO2. See on sama kui lennata üheksa korda Tallinnast Argentiinasse.

Kui toidukoht väljastab kuus 1000 ühekorrapakendit hinnaga 0,20 €, siis on toidukohale kulu ühes kuus 200 € ja aastas 2400 €. RingKarbi kuutasu on 28 €, mis teeb aastaseks kuluks toidukohale 336 €. Isegi kui toidukoht läheb osaliselt ringkarpidele üle, on ikkagi sääst märkimisväärne. Mida rohkem toite ringkarpides kaasa müüa, seda suurem on rahaline sääst ühekorrapakendite arvelt.

Sõltuvalt ühekorrapakendi materjalist on ringkarp keskkonnasõbralikum juba pärast kümnendat kasutuskorda. Üks ringkarp kestab vähemalt 200 kasutuskorda. Mida kiiremini inimesed ringkarbi tagastavad ehk mida rohkem toidunõusid on aktiivselt ringluses, seda vähem on vaja neid turule lisada. Selleks et inimesed karpe kiiremini tagasi tooksid, on karbi hinnaks pandud 10 €. Kui toidukohal on üks klient, kes ostab toitu kaasa kolm korda nädalas, siis tema teenindamisele kuluks 153 ühekordset karpi aastas. Kui sama klient kasutaks ringkarpi, siis oleks vaja ainult ühte.

VÄLJAKUTSED

Korduskasutatavate nõude teenus on Eestis ja ka mujal Euroopas alles uudne. Toitlustajad eelistavad praeguseid ühekorrapakendite lahendusi, kuna nendega on harjutud, ja samas ei ole ettevõtted siiani otseselt panustanud valmistoidu pakendijäätmete käitlemise kulude katmisse (üldjuhul pakendite taaskasutuskohustus väiksematele toitlustajatele ei kohaldu). Peljatakse ka korduskasutatavate karpide tagasivõtu, pesu, toote hinna maksmisega ja selle summa kliendile tagastamisega seotud lisategevusi. Üldjuhul arvatakse piisavat sellest, kui kasutatakse nii-öelda keskkonnahoidlikumatest materjalidest ühekorrapakendeid (nt biolagunevatest materjalidest). Eestis jõuavad ka biolagunevad pakendid põletusse või prügimäele, sest puudub võimekus neid ümber töödelda. Lisaks kasutatakse paljude biolagunevate ühekorrapakendite tootmisel suhkruroogu, mille kasvatamiseks võetakse Indoneesias maha vihmametsi. Biopakendite jaoks suhkruroogu kasvatavates riikides väheneb põllumaa hulk, mida saaks kasutada inimestele toidu kasvatamiseks, sest pakendite toormaterjali kultiveerimine on majanduslikult kasulikum.

Seega vajab RingKarp laiemaks levikuks toitlustajate seas pidevat selgitust (sh konkreetse kasu väljatoomist). Ka tarbijate puhul võib täheldada veel ühekorrapakendist tuleneva „mugavuse“ eelistamist. Biolaguneva ühekorrapakendi kasutamine ei muuda tarbimist oluliselt keskkonnasõbralikumaks. Ühekorrapakendid (ka biolagunevatest materjalidest toodetud) ei lahenda prügiprobleemi. Probleemi lahendab korduskasutus ning see vajab tugevat teavitustööd ja tarbijate harimist.

Paljud toidukohad on liitunud erinevate kohaletoomise platvormide ja kullerfirmade pakutava teenusega. Nende platvormide kaudu tellides arvestatakse teenustasu kogu tellimuse pealt. Ringkarbi hind peab olema märgitud kõikides kohtades kujul 10 € ning peab olema tarbija jaoks teenustasuta. Paraku ei võimalda praegused IT-lahendused Ringkarbi pealt teenustasu arvestamata jätta. Selleks et karbi pealt teenustasu ei arvestataks, on kullerfirmadel vaja teha arendustööd.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!