Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Siidrikoda OÜ

KODAS – pressimisjääkide väärindamine uuteks toodeteks

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

2011

TEGEVUSVALDKOND

Naturaalsete ja kääritatud jookide tootja

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse sulgemine

ETTEVÕTTE SUURUS

Väikeettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Kasvufaas (toimiv äriüksus, müügi suurendamine)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Mahla ja mahlajookide tootmisprotsessi peamine jääde on õunte või muude viljade pressimisjääk. Näiteks õunamahla tootmisel tekib sõltuvalt sordist ja säilitamise tingimustest 30–50% pressimisjääki. Siiani pole mahlatootmises tekkival pressimisjäägil olnud palju kasutusvõimalusi. Parimal juhul on seda suunatud mulla omaduste parandamiseks (biojäätmetena kompostimisse), aga inimtoidu toormena pole seda Eestis siiani laiemalt kasutatud. KODAS on välja töötanud pressimisjäägi inimtoiduks väärindamise tehnoloogia ja uudsed tooted, mis aitavad panustada ettevõtte ressursitõhususse ja ka tootevaliku rikastamisse.

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Põlvamaal asuv ja 2011. aastal asutatud Siidrikoda ehk uuema nimega KODAS toodab kvaliteetseid naturaalseid kääritatud jooke ja muid tooteid. Ettevõtte tootmisvõimsus on kuni 800 000 liitrit aastas. Peale Eestis kasvatatud õuntest naturaalsete kääritatud jookide tootmise ja käsitöösiidri kultuuri edendamise peab KODAS oluliseks teha seda kõike võimalikult väikse keskkonnajalajäljega. KODAS järgib nii-öelda lokaalse tootmise põhimõtet, kasutades eelkõige kohalikku tooret. Ettevõttel on oma õunakasvatus (üle 9000 õunapuu), mis tagab tootmises kasutatava toorme igakülgse kontrolli ja ka väga lühikesed tarneahelad. See aitab otseselt kaasa ettevõtte ökoloogilise jalajälje vähendamisele. Ettevõte on pidevalt otsinud uuenduslikke võimalusi oma tootmisprotsessi efektiivsemaks ja ringsemaks muutmiseks. Eraldi tähelepanu on KODAS pööranud tekkivate jääkide vähendamisele ja väärindamisele. Selleks on välja töötatud uuenduslik tehnoloogia ning retseptuur õunamahla ja kääritatud õunamahlatoodete tootmisel tekkivate pressimisjääkide väärindamiseks. KODASe sellekohane tootearendusprojekt näitas, et õunamahla pressimisjäägist saab sõelumise tehnoloogiat kasutades valmistada õunapüreed, mis sobib keemiliste, reoloogiliste ja sensoorsete näitajate poolest väga hästi erinevate toodete baastooraineks. Praeguseks on välja töötatud kiudainerikaste õuna- ja marjapüreede retseptid. Uuenduslike toodete tootmisele annab tõuke ka KODASe uus, 2019. aastal valminud tootmishoone ning külastus- ja koolituskeskus. Ettevõte pakub huvilistele võimalust külastada lisaks kaasaegset väiketööstust tootmisprotsessi segamata, viia läbi seminare ja koolitusi ning tehase tooteid ka kohapealt kaasa osta.

Siidrikoda on uute tehnoloogiate ja toodete arendamisse kaasanud oma ala parimaid eksperte ja teadusasutusi. Siidrikoja tegevus on hea näide sellest, kuidas maapiirkonnas asuv väikeettevõte saab olla suunanäitaja innovaatiliste tehnoloogialahenduste ja ringsete toodete arendamises.

TULEMUSED

Kui seni olid pressimisjäägid ettevõtte jaoks kasutud biojäätmed, mida tuli kompostida ja sellega kaasnevad kulud katta, siis uuenduslik lahendus pakub võimaluse kasutada kogu jääk ära väärtusliku toorainena, muutes kogu tootmisprotsessi olulisemalt keskkonnahoidlikumaks ja majanduslikult efektiivsemaks. Peale ressursitõhususe olulise suurenemise on jääkidest toodetud ringsed tooted aidanud rikastada ka Siidrikoja tootevalikut.

VÄLJAKUTSED

Peale tehnoloogiliste lahenduste väljatöötamise on üks suurimaid väljakutseid olnud leida uuenduslikele toodete turg. Kui mahlajookidel ja siidril on tarbijate seas olemas piisav tuntus ja nõudlus, siis uute kõrvaltoodete eduka müügi jaoks on vaja teha turundust, mis väikeettevõtte jaoks on ressursikulukas ja seetõttu küllaltki suur probleem.

Igasugune jääkide ja jäätmete kasutamine on reguleeritud väga detailsete jäätmevaldkonna õigusaktides sätestatud nõuetega. Kõikide nende nõuete täitmine (nt jäätmeloa hankimine) on väikeettevõttele nii rahaliselt kui ka ajaliselt koormav.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!