Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Lindström Eesti OÜ

Lindström Eesti OÜ – tekstiilide renditeenus

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

1992

TEGEVUSVALDKOND

Tööriiete, tööstuslike puhastustekstiilide ja muude tekstiilide ringne renditeenus

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Tõhus ja jäätmevaba tootmine;
Materjalikasutuse aeglustamine; Materjalikasutuse vältimine

ETTEVÕTTE SUURUS

Keskmise suurusega ettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Küpsusfaas (toimiv äriüksus, kasv stabiliseerunud)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Globaalne rõivaste ja tekstiilide tootmine ning kasutamine on suure keskkonnamõjuga valdkond. Paljudel ettevõtetel (nt hotellidel, tootmisel, toitlustusel) on pidev vajadus tööriiete ja muude tekstiilitoodete järele. Samas, kui ettevõtte kasutab enda töörõivaid, puudub üldjuhul motivatsioon seda pikaajaliselt teha, kuna selleks vajalikud ressursid ja oskused (nt parandus, pesu) on piiratud. Selliste toodete hooldamine tähendab ettevõttele lisakulu. Nii tuleb tööriideid ja muid tekstiilitooteid tihti vahetada ja varuks hoida, mis ei aita kaasa ressursitõhususele.

Lindström OÜ pakub ärikliendile klassikalist ringset tekstiilitoodete (sh vormirõivaste, interjööritekstiilide) täisrenditeenust, mis aitab oluliselt pikendada tekstiilitoodete eluiga ning vähendada ressursside kasutamisest ja jäätmetekkest tulenevat keskkonnamõju.

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Lindström on Euroopa üks juhtivaid tekstiiliteenuste ettevõtteid. Lindströmi grupis töötab kokku 4550 inimest, kellest Eestis töötab ligi 160. Lindström pakub ettevõtetele tööriiete ja tööstuslike puhastustekstiilide renditeenust, tekstiilide renti hotellidele ja restoranidele, vahetusvaipade renditeenust ning teisi tekstiilide ringseid teenuseid. Sellisena on ettevõte parim näide klassikalisest ringmajanduse toote ja teenuse ärimudelist, mis pakub klientidele kulutõhusat ja keskkonnasäästlikku moodust tekstiilitooteid teenusena kasutada.

Tekstiilide renditeenus võtab arvesse keskkonnahoiu ja ringmajanduse põhimõtteid alates renditava toote materjalide valikust, nende tootmisest, võimalikult pikast kasutuseast kuni toodete eluea lõpul tekkivate jäätmete käitlemiseni. Klientidele pakutakse mugavat ja kulutõhusat lahendust, mis on minimaalse keskkonnamõjuga.

Renditavaid tekstiilitooteid valmistatakse ainult reaalsest vajadusest tulenevalt. Kuna suur osa töörõivastest on ristkasutuses, siis ei ole vaja neid sellises koguses, nagu eeldaks see, kui igal ettevõttel oleks enda töörõivaste varu. Renditeenuse puhul on majanduslikult kasulik disainida tooted võimalikult vastupidavaks ja pikaajaliselt kasutatavaks (kerge hooldada ja parandada). Ettevõttel on teeninduskeskused, kus peale puhastuse tehakse ka hooldus- ja parandustöid. Kui kasutatud tekstiilitooteid ei ole enam võimalik parandada, siis suunatakse need võimalikult suures mahus ringlusse. Nii saab enamik lõpuni kasutatud tekstiilitoodetest uue elu – õlilappidest tehakse õlimatte, õlimattidest omakorda imamispoome; hotellitekstiilidest tehakse puhastuslappe ja ostukotte; froteerättidest tehakse uusi rõivaid, hoonete isolatsioonimaterjali; vaipadest poksikottide täidet jne. Lisaks tehakse kasutatud toodete ringlussevõtu tagamiseks koostööd erinevate väikeettevõtetega. Näiteks Rootsi firma Stormie Poodle toodab ringlusest eemaldatud tekstiilidest lasterõivaid. Ettevõte Reused Remade toodab hotellide tekstiiliesemetest stiilseid korduskasutatavaid kotte. Suur osa tööriietest leiab tee Resteri käitlustehasesse, kus tekstiilid purustatakse uue kiu valmistamiseks. Ettevõte osaleb ka mitmetes teadus- ja arendusprojektides, milles töötatakse välja uuenduslikke lahendusi tekstiilijäätmete ringlussevõtuks (nt tekstiilide keemilise ringlussevõtu katsetamine).

Peale materjaliringluse on ettevõtte jaoks oluline energia ja muude ressursside taaskasutuse pidev suurendamine. Näiteks on Lindströmi pesumajades leitud viis vee taaskasutamiseks – töörõivaste loputusvesi sobib hästi näiteks porivaipade eelpesuks. Lindströmi tehased toodavad rõivaid vaid kohaliku piirkonna jaoks, mis tähendab seda, et ökoloogiline jalajälg väheneb ka transpordi pealt.

TULEMUSED

Lindströmi ringne ärimudel ja tekstiilide renditeenused on oluliselt ressursi- ja energiasäästlikumad kui sarnased lineaarsed lahendused, mis tagavad ka teenuse kulutõhususe. See lubab klientidele pakkuda majanduslikult soodsat ja jäätmeteta tekstiililahendust.

VÄLJAKUTSED

Üks suurimaid probleeme on siiani tekstiilijäätmetele sobilike ringlussevõtu lahenduste piiratus. Ettevõtte eesmärk on 2025. aastaks 100% tekstiilijäätmeid ringlusse suunata. Praegu pole see aga nii majanduslike kui ka puuduvate tehnoloogialahenduste tõttu veel võimalik.

Teine probleem on teadmatus tekstiilide renditeenuse olemasolu kohta ettevõtete seas, eriti Eestis, kus paljud ettevõtted eelistavad harjumusest kasutada oma tekstiili ja teisi tooteid. Kõige vähem kasutavad renditeenust just avaliku sektori organisatsioonid.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!