Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Tallinn Dolls OÜ ja FashLab OÜ

Tallinn Dolls OÜ ja FashLab OÜ – jätkusuutlik alternatiiv praegusele kiirmoemudelile

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

2009

TEGEVUSVALDKOND

Tekstiilitööstus

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse vältimine;
Tõhus ja jäätmevaba tootmine

ETTEVÕTTE SUURUS

Väikeettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Kasvufaas (toimiv äriüksus, müügi suurendamine)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Rõivaste tarbimine on globaalsel tasandil viimase 20 aasta jooksul suurenenud ligi kaks korda ja Eestis isegi neli korda. Enamikel traditsioonilistel kiirmoe rõivabrändidel on tavaks reageerida kiirelt moetrendidele, tootes võimalikult kiirelt ja odavalt ning igaks juhuks suur kogus rõivad. Sel viisil toodetud rõivastest jääb suur kogus müümata ja need lõpetavad prügimäel. Kiirmoele tuginevasse ärimudelisse on seega sisse kirjutatud väga suur raiskamine.

Tallinn Dolls OÜ on leidnud võimaluse rõivaste ületootmise probleemi leevendamiseks, pakkudes tarbijatele ettetellimisel toimivat moerõivaste lahendust. Toodete ettetellimine käib riiete 3D-disainimise kaudu digilahenduse FashLab abil, mis annab võimaluse reageerida kiirelt turu uuenevale nõudlusele. FashLab on tuleviku rõivamoe mudel, mis kujuneb alternatiiviks praegusele kiirmoemudelile.  

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Tallinn Dolls OÜ tegutseb alates 2009. aastast ning ettevõttes töötab 13 inimest. Ettevõte tegutseb eelkõige Eestis, kuid oma tooteid müüakse ka mujal Euroopas. Tallinn Dollsi veebipood tegutseb ettetellimise põhimõttel, kasutades digilahendust FashLab: kliendid saavad tellida uusi tooteid enne nende tootmist. Uute rõivaste näidised pannakse piiratud ajaks üles veebipoodi, kus kliendid saavad rõivaid ette tellida. Tooted pannakse veebipoodi üles soodushinnaga, kusjuures toote hind suureneb vastavalt sellele, mida lähemale jõuab päev, kui toode jõuab lattu. Sellisel moel kogutakse veebipoe kaudu tellimused ja alles pärast tellimuste laekumist hakatakse rõivaid tootma. Selline lähenemine võimaldab planeerida vajalikke ressursse (nt kangaid jm materjale) optimaalselt ja välistab ületootmise. Peale selle võimaldab selline tegutsemismudel koguda andmeid, mis aitavad vajadusel teha õigeid tootmisotsuseid ka füüsilise kaubanduse ehk poodide jaoks. Samuti annab see moebrändile võimaluse testida uusi tootedisaine enne nende laiemalt turule toomist, mis aitab vältida väärate tootmisotsuste tegemist ning laojääkide tekkimist. Ettetellimise mudelit on võimalik kasutada ka kombinatsioonis klassikalise kaubandusega, testides nõudlust ja tehes ressursisäästlikke tootmisotsuseid.  

TULEMUSED

Tallinn Dollsi kasutatav ettetellimise ärimudel ja FashLabi digilahendus aitavad oluliselt vähendada rõivaste ületootmisest tulenevat ressursside raiskamist ja jäätmete teket. Peale ressursitõhususe võimaldab selline lahendus oluliselt ka kulusid kokku hoida. Eriti sobib selline lähenemine väikestele moebrändidele, kuna ressursitõhususest tulenev majanduskasu võib anda märkimisväärse rahalise kokkuhoiu. Ettetellimine aitab lisaks tooteid enne nende tootmisse suunamist turul testida. Turg selekteerib loomulikul viisil välja kõige suurema nõudlusega tooted. Sellisel moel saavad disainerid kõige objektiivsema tagasiside oma toodete kohta. Turu tagasiside ehk nõudluse ja tellimuste põhjal saab vastu võtta õigeid tootmisotsuseid ning vältida ületootmist. Kui antud lahendust kasutada täiel määral, saab ületootmise ja laojääkide probleemi täielikult elimineerida.

Tarbijale pakub selline lahendus peale keskkonnasäästliku tarbimise võimaluse soetada uued tooted soodsamalt ning sõeluda uute disaintoodete seast välja kõige sobivamad rõivad.

VÄLJAKUTSED

Lahenduse puhul mängib olulist rolli kiirus ja paindlik tootmine. Selle saavutamiseks on vaja võimalikult automatiseeritud lahendusi, et protsessid oleksid efektiivsed. Kiirus mängib ettetellimismüügi puhul olulist rolli.

Üks suur väljakutse on klientide teadlikkus – tarbijad on harjunud lühikeste tarneaegadega ja soovivad saada oma tooted kohe kätte. Samas, kui osta Tallinn Dollsi tooteid soodushinnaga, on soodustuse suurus tegelikult n-ö indikatsiooniks, kui kaua tuleb tellijal oodata, kuni tema toode lattu jõuab. Ehk mida suurem soodustus – seda pikema tarneajaga tuleb kliendil arvestada! Selline mudel on suureks abiks ületootmise vähendamisel ja vältimisel.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!