Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Paragon Sleep

Paragon Sleep – tööstuslike tekstiilijäätmete ringlussevõtt

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

1995

TEGEVUSVALDKOND

Tekstiilijäätmete ümbertöötlemine ja ringlussevõtt

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse väärtustamine

ETTEVÕTTE SUURUS

Keskmise suurusega ettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Küpsusfaas (toimiv äriüksus, kasv stabiliseerunud)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Erinevad uuringud näitavad, et tekstiilitoodete (rõivad ja kodutekstiilid) tootmisprotsessis tekib 25–40% tootmisjääke. Suur osa sellistest tekstiilsetest tootmisjääkidest (kanga ülejäägid, lõikejäägid jms) on siiani suunatud jäätmetena prügilasse või segaolmejäätmete seas põletusse.

Paragon Sleep on Eesti tekstiilitööstusettevõte, kes esimesena Eestis ja ka Balti riikides on välja töötanud ja kasutusele võtnud tehnilise lahenduse tekstiilitööstuses tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtuks.

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Paragon Sleep AS (endine Toom Tekstiil AS) on tegutsenud Eestis pea 30 aastat kodutekstiilide, magamistarvete (nt tekid, padjad, madratsid, voodikomplektid jms) ja tehniliste tekstiilide arendamise ning tootmise valdkonnas. Ettevõttel on Põhjamaade ja Baltikumi kõige suurem ning modernsem vatiinitootmise ja tekstiilijäätmete ümbertöötlemise tehnoloogia, mille võimsus on 1200 tonni tekstiile aastas. Ettevõtte keskmes on suurte kogemustega meeskond, kus töötab 250 spetsialisti. Tegutsetakse enamasti B2B ärimudeliga. Ettevõtte klientideks on peamiselt jaeketid, edasimüüjad, hotellid, piirkondlikud tööstustootjad, pehmemööbli ja kodutekstiili tootjad, kellele pakutakse terviklahendusi alates tootearendusest, tootmisest ning lõpetades logistikalahenduste väljatöötamisega.

Ettevõte rajas 2013. aastal tekstiilitööstuses tekkivate tekstiilijääkide ümbertöötlemiseks tehase (võimsusega 1200 t/a), kus toimub tekstiilijäätmete tükeldamine, purustamine ja taaskiustamine. Saadud tekstiilikiudusid (vatiini) kasutatakse ringlussevõtu eesmärgil uuesti erinevates tekstiilitoodetes (nt mööbli, madratsite ja patjade sisuna, soojus- ja heliisolatsioonimaterjalina, puhastuslappide tootmisel). Ümbertöötlusse suunatakse ca 600 tonni enda tootmises tekkinud jääke, samuti võetakse vastu tekstiilijäätmeid teistelt ettevõtetelt. Taaskiustatakse vatiini tootmisjäägid ning teki- ja madratsitootmise tekstiilide tehnoloogilised tootmisjäägid.

Ettevõttel on lisaks erinevaid keskkonnahoiu- ja jätkusuutlikkusega seotud sertifikaate (GOTS ehk Global Organic Textile Standard, OEKO-TEX® 100 standard, FSC). Suurem osa ettevõtte kasutatavatest sünteetilistest kiududest on GRS (Global Recycle Standard) sertifikaadiga.

TULEMUSED

Viimastel aastatel on Paragon Sleep AS taaskiustanud keskmiselt 600 tonni tekstiilijäätmeid aastas. Ümbertöödeldud kiudu on võimalik edukalt kasutada erinevate uute toodete toormena. Varem prügilasse suunatud tekstiilijäätmed on nüüd võimalik toormena ära kasutada. See on andnud märkimisväärse majandusliku tulemuse. Näiteks 1 kg jäätmetest taaskiustatud kiudu annab võrreldes originaalkiuga säästu ca 0,90 €/kg kohta. Paragon Sleep kasutab ühes kuus ca 30 tonni taaskiustatud kiudu, tänu millele säästetakse ca 324 000 € aastas.

Ringlusse võetud vatiiniga saab asendada esmast tooret ja sellevõrra on vähenenud ka jäätmekäitluskulud.

VÄLJAKUTSED

Praegu ei ole tekstiilide taaskiustamine majanduslikult tasuv. Lisaks piiravad paljud tekstiilide kohta käivad EU regulatsioonid tuntavalt taaskiustatud toodete kasutamist uute toodete valmistamisel. Nõudlus ümbertöödeldud kiudude järele on piiratud seoses seadusandlike ja tehnoloogiliste piirangutega ning majanduslikust tasuvusest lähtuvalt.

Tekstiilsete jäätmete taaskiustamisel tekib palju tolmu, mida ei saa enam tekstiilitööstuses kasutada. Taaskiustatud jäätmete kasutamine tootmisseadmetes nõuab masina sagedast puhastamist, vähendades sellega tootlikkust. Samuti tekib rohkem tolmu, mis on terviserisk töötajatele. Suurem osa tootmisseadmeid ei ole mõeldud varieeruva kiupikkuse ja -jämedusega kiuga töötamiseks, vaid vajavad ühetaolist kiupikkust ja -jämedust.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!