Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Comodule

Comodule – keskkonnahoidliku e-tõukeratta teerajaja

Ringmajanduse parim praktika

ASUTAMISAASTA

2015

TEGEVUSVALDKOND

Väikesõidukite ja nende riistvara IoT lahenduste tootmine

KIRJELDAVA RINGMAJANDUSE ÄRIMUDELI VALDKOND/DISAINI- STRATEEGIA

Materjalikasutuse väärtustamine,
Tõhus ja jäätmevaba tootmine;
Materjalikasutuse vältimine

ETTEVÕTTE SUURUS

Keskmise suurusega ettevõte

ETTEVÕTTE ARENGUFAAS

Kasvufaas (toimiv äriüksus, müügi suurendamine)

MILLISELE PROBLEEMILE LAHENDUST PAKUTAKSE?

Üha kiireneva linnastumisega on suurenenud ka autostumise, transpordi ja teedeehitusega seotud keskkonnaprobleemid: müra, õhureostus, linnalooduse hävimine jms. Seetõttu on jätkusuutliku linnakeskkonna tagamisel üha aktuaalsemateks teemadeks kujunenud linnatranspordi ja mobiilsusega seotu. Nii on tekkinud ka Eestis mitmeid sõidujagamisplatvorme, mis pakuvad elektritõukerataste jt kergliiklusvahendite renditeenust. Samas on mitmed uuringud näidanud, et sellised jagamisteenused võivad olla küllaltki suure keskkonnajalajäljega, kuna süsteemi korraldamine (nt tõukerataste kokkukogumine) on energiamahukas ja ka tõukerataste endi eluiga on lühike.

Comodule poolt arendatud riistvaralahendus on andnud võimaluse e-sõiduvahendite ühendamiseks internetiga ja seeläbi loonud eelduse kergsõiduvahendite jagamisplatvormide tekkimiseks. Lisaks on Comodule toonud turule seda riistavaralahendust sisaldava ja ringseid disainipõhimõtteid järgides toodetud pika elueaga elektrilise e-tõukeratta ning vastava keskkonnahoidliku jagatavate e-tõukerataste teenuse.

ETTEVÕTTE JA ÄRIMUDELI KIRJELDUS

Comodule OÜ on maailma turuliider elektriliste väikesõidukite IoT riistvaralahenduste ja moodulite tootmises. Comodule on ainus ettevõte, kes arendab ja toodab tõukerattaid Eestis. Peale ainulaadse riisvaralahenduse on ettevõte turule toonud ka ringsetel põhimõtetel toodetud keskkonnahoidliku e-tõukeratta, mille materjalivalik ja disain on selline, et tagatud on tõukeratta konstruktsiooni vastupidavus, aku pikk eluiga ja ratta kasutusjärgne maksimaalne ringlussevõetavus. Tootevalikus on kaks tõukeratast: Tuul ja Äike. Tuul on kasutuses eelkõige renditõukerattana. E-tõukeratta tootemark nimega Äike arendati välja kasutajakogemuse põhjal ja on mõeldud ennekõike otsemüügiks. Mõlema tõukeratta puhul on üle 40% komponentidest valmistatud ringlusse võetud materjalidest ning hiljem on võimalik 92% tõukerattast uuesti materjalina ringlusse saata. Comodule toodab tõukerataste akusid oma tehases innovaatilise tehnoloogia alusel, mis võimaldab pakkuda tõukerataste akudele viieaastast garantiid. Akud on kergesti vahetatavad, mis muudab ka tõukeratta eluea oluliselt pikemaks Rendirataste puhul on võimalik ratta akukomplekti vahetada kohapeal elektrilise rattaga, et vältida rataste kokku korjamisest ja laadimispunkti vedamisest tulenevat keskkonnamõju. Äikese eeldatav kasutusaeg on isegi enam kui kümme aastat. Peale selle kasutatakse tõukerataste tootmises eelkõige Euroopas toodetud materjale. See võimaldab muuhulgas vähendada materjalide transpordist tulenevat süsiniku jalajälge. Tõukerataste tootmisprotsessis kasutatakse 100% taastuvenergiat.

Comodule tõukerattad on ka kasutajasõbralikud, need on varustatud suurte õhkrehvidega, laiema seisualaga (sõites saab mõlemat jalga paralleelselt hoida), laiema juhtraua ja madalama raskuskeskmega, tagamaks mugavust ja stabiilsust ka vihmasajus ja ebatasasel maastikul. Lisaks on tõukerataste pidurdusteekond turustandardist oluliselt lühem. Tõukerattad on kasutatavad ka talvistes tingimustes.

TULEMUSED

Elektritõukeratta kasutamine on 100 korda energiasäästlikum võrreldes bensiiniautoga ja 20 korda energiasäästlikum võrreldes elektrilise autoga. Eelistades tõukeratast autole, väheneb linnas õhu- ja mürareostus ning tänavate autokoormus. Comodule vastupidavad ja ringselt disainitud tõukerattad omakorda aitavad oluliselt veelgi vähendada linnatranspordi jagamissüsteemidega kaasnevaid keskkonnamõjusid. Comodule tõukerataste keskkonnahoidlik ja ringne disain kajastub ka madalamate majanduskuludena (ressursside kokkuhoid ja tõukeratase pikem kasutusaeg). Comodule e-tõukeratta eluiga on ligi 2-20 korda pikem, kui teistel jagatud e-tõukeratastel. Keskkonnahoidlikkuse põhimõtete arvestamine on muutunud ka elektriliste tõukerataste kasutajate (sh tõukerataste jagamisteenuseid kasutavate omavalitsuste) seas üha olulisemaks. Kasutajamugavus, pikk kasutusiga ja keskkonnahoidlik disain annavad üha rohkem eeliseid konkurentide ees. Comodule on tänu oma läbimõeldud ja keskkonnahoidlikule disainile olnud edukas ka rahvusvahelisel tasandil erinevate suurte linnade elektriliste tõukerataste teenuse hangetes.

VÄLJAKUTSED

Comodule on lühikese ajaga rajanud oma tehase, hakanud ise tõukerattaid tootma ja lisaks seadnud üles tõukerataste jagamisteenuse lõpptarbijale. Väljakutseks on olnud leida tasakaal idufirmaliku paindlikkuse ja protsesside ehitamise vahele. Ühest küljest võimaldab idufirmalik agiilsus tagada kiire tegutsemise, kuid tootmisettevõttena on oluline tagada piisavad protsessid ja süsteemid uute toodete sujuvaks juurutamiseks, opereerimiseks ning kvaliteedi tagamiseks.

E-kergsõidukite valdkond on kiires muutumises ja turule tuleb kogu aeg uusi tegijaid. Seetõttu on väljakutseks pidevalt kohaneda muutuvate oludega, tegeledes pidevalt tootearendusega ja tagades samas ka tarneahela toimimine ja see, et tootearendus ja müük toetaksid õigeaegseid klienditarneid.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!