Eestis on kolm uut rohelist muuseumi
15. mail ICOM Eesti muuseumipäeva seminaril tunnustas EKJA rohelise muuseumi sertifikaadiga kolme Tartu muuseumi: Eesti Rahva Muuseumi, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaeda ning Tartu Ülikooli muuseumi. Tunnistused andis üle Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits.
Eestis on nüüd kokku neli rohelist muuseumi – 2022. aastal pälvis esimesena tunnustuse Kumu.
Rohelise muuseumi süsteem on lihtne keskkonnajuhtimissüsteem, mis aitab muuseumidel hinnata ja vähendada oma keskkonnamõju ning tegutseda kestlikumalt. Rohelise muuseumi süsteem hõlmab kõiki muuseumi tegevusi, alates muuseumihoone ja kogude haldamisest, keskkonnategevuste juhtimistest, töötajate ja huvirühmade kaasamisest kuni näituste, sündmuste, muuseumihariduse korraldamise ja sotsiaalse vastutuse teemadeni.
ICOM Eesti rahvuskomitee esimees Agnes Aljase sõnul on rohelise muuseumi tunnustuse ja aluseks oleva süsteemi eesmärgiks aidata muuseume oma tegevuse keskkonnasäästlikumaks muutmisel – ja seda kõikides tegutsemissuundades: “Hea roheline muuseum seab oma sihiks rakendada kestlikku mõtteviisi nii muuseumikogude kasvatamisel kui säilitamisel, näituste kavandamisel kui haridusprogrammide koostamisel – kogu töötsükli vältel. Esimeseks sammuks on tavaliselt kaardistamine: milline on muuseumi hetkeseis keskkonnasäästu vaatenurgast, ning mis vajaks muutmist; sealt edasi liigutakse juba korralikult läbi mõeldud sammudega selle suunas, et muuseum oleks oma tegevustes kaalutletult kestlik. Muuseumite eesmärk on säilitada ja hoida kultuuripärandit – seega on igati loogiline, et samasuguse tähelepanu ja hoolega suhtume ka keskkonda, milles muuseumid tegutsevad. Keskkonna-jalajälje vähendamine on ühise, jagatud vastutustunde küsimus ja eestlaslikust praktilisuse-vaatenurgast ka lihtlabaselt – mõistlik.”
Rohelise muuseumi süsteemi on välja töötanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus ja Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomitee. Rohelise muuseumi koordinaator on EKJA ja täpsemalt saab tunnustuse kohta lugeda EKJA kodulehelt: https://ekja.ee/et/roheline-muuseum/
Rohelise muuseumi tunnistuse taotlemiseks tuleb pöörduda Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni poole (kontakt: ekja@ekja.ee), kes enne tunnistuse väljastamist viib muuseumis läbi auditi. Pärast edukat auditit väljastab EKJA muuseumile rohelise muuseumi tunnistuse.