Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

09
dets.

Ülevaade keskkonnamõju hindamise praktikast Eestis

Ilmunud on Ülevaade keskkonnamõju hindamise praktikast Eestis”, mis on  järjekorras üheksas trükis sarjas “SEI-Tallinna väljaanded”.

Trükisesse on koondatud aastatel 2005-2006 läbiviidud uuringute tulemused. Trükis koosneb kuuest peatükist: 1) keskkonnamõju hindamise üleeestiline ülevaade, 2) 27 KMH menetluse valikuuringu tulemused, 3) keskkonnamõju hindamine Euroopa kohtu ja Eesti kohtute praktikas, 4) KMH menetluse uuringu tulemused, 5) KMH aruannete kvaliteedi uuringu tulemused ja 6) kohalike omavalitsuste keskkonnaspetsialistide tööülesannete ja tööks ettevalmistuse uuringu tulemused. Autorite hulgas on K. Peterson, P. Kuldna, H. Poltimäe, L. Keerberg ja M. Uustal. Uuringuid ja trükise väljaandmist rahastasid Keskkonnaministeerium ja Phare programm.

Esimene peatükk käsitleb keskkonnamõju hindamist üle-Eestilises plaanis nn. vana keskkonnamõju hindamise seaduse (KeHAS) kehtivuse ajal 01.01.2001 kuni 02.04.2005. Nimetatud perioodil algatati üle-Eesti 633 KMH-d, mis täisaastaid arvestades tegi 151 KMH-d aastas, varieerudes 95 ja 238 KMH vahel aastas. Oli ootuspärane, et suurima arendustegevusega piirkondades nagu Harjumaal ja Virumaal algatati vastavalt 35% ja 22% kõigist KMH-dest tollel perioodil. Kõige vähem (2%) algatati KeHAS-i kehtivuse ajal KMH-sid Viljandimaal, Raplamaal, Järvamaal ja Põlvamaal. Valdkondade lõikes algatati enim KMH-sid sadamate, jäätmekäitluse ja tööstusobjektidega seoses.  KMH algatamise motiiviks oli 90%-l juhtudest seadusest tulenev kohustus algatada KMH, ülejäänud juhtudel tegi otsustaja kaalutletud otsuse. Litsentseeritud keskkonnaekspertide töökoormus oli uuritavl perioodil küllatki erinev, 26% ekspertidest oli juhtekpedi rollis 1-5 KMHs, pea sama palju (30%) oli neid eksperte, kes osalesid enam kui 20-ns KMHs, 44% juhtekspertidest osales 6-20-nes KMHs. Üle-Eestiline uuring näitas, et keskmiselt vältas KMH menetlus KMH algatamisest kuni KMH aruande heakskiitmiseni 6,3 kuud, varieerudes maakonniti keskmiselt 4,5 kuust kuni 8,8 kuuni.

Käesolev väljaanne on mõeldud kasutamiseks kõigile KMH menetluse osapooltele, aga ka üliõpilasetele ja teistele keskkonnamõju hindamise vastu huvi tundjatele, kes soovivad oma teadmisi täiendada või võrrelda oma töö tulemusi teiste samas valdkonnas tegutsejate omadega.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!