Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

20
sept.

Uus Roheline Kontor: Saku Vallavalitsus jagab kogemust

Saku Vallavalitsus on esimene omavalitsus väljaspool Tallinna linna, kes Rohelise kontori tunnustuse pälvinud. Saku valla keskkonnaspetsialist Stiina Vard selgitab, miks nad otsustasid Rohelise kontori tunnistust taotleda ning milliste seniste keskkonnahoiu tegevuste üle on nad eriti uhked.

Miks otsustasite taotleda Rohelise kontori tunnistust?

Saku Vallavalitsuse eesmärk on luua Saku vallast piirkond, kus nii elanikud, ettevõtted kui kogukonnad väärtustavad ümbritsevat keskkonda ning suhtuvad sellesse säästlikult ja heaperemehelikult. Selleks, et mõjutada teisi, peame kõigepealt muutma enda käitumist, mistõttu otsustasime võtta sihiks luua vallamajast Roheline Kontor.

Milliste valdkondade rakendamine oli kõige keerukam?

Kõige raskem oli Rohelise kontori tegevustega alustamine ning töötajate kaasamine. Kõigepealt tuli välja uurida kontori keskkonnaaspektid ning püstitada nende põhjal eesmärgid, luua majasisene töögrupp ehk rohemeeskond ja tegevuskava. Sealt edasi algas kõigi töötajate informeerimine ja iga edasine samm eeldas käitumisharjumuste muutumist. Mida rohkem me Rohelise kontori põhimõtteid juurutasime, seda kergemaks muutus uute tegevuste elluviimine. Järjepidevus on kindlasti edu võti!

Milliste tegevuste üle olete eriti uhked?

  • Rõduaed, kus kasvatame enda tarbeks igal aastal erinevaid köögi- ja juurvilju ning maitsetaimi. See on kindlasti ka kolleegide lemmik.
  • Korduvkasutatavad nõud kontoris. Jäätmeauditit tehes torkas silma ühekordse pakendi rohkus ning selle vähendamiseks soetasime kontorisse korduvkasutatavad karbid, millega töötajad saavad endale lõunaks süüa osta.
  • Keskkonnasõbralikud vallameened. Oleme oma meenete soetamisega liikumas aina rohkem keskkonnahoidlike põhimõtete suunas. Meenete valimisel pöörame nüüdsest rohkem tähelepanu toodete olelusringile, keskkonnajalajäljele ja praktilisusele. Samuti on meened ka meie visiitkaart, millega edastame keskkonnahoidliku mõtteviisi olulisust teistele.
  • Pudelivee asendamine kraaniveega. Ühendasime joogivee automaadi trassiveega ning nüüd tarbime vaid kraanivett.
  • Vallamajas ei ole kontoriruumides ühtegi prügikasti. Üldkasutatavates ruumides asuvad sorterid, kus kõik töötajad saavad oma jäätmeid liigiti ära visata. Kõikides kohtades on olemas ka juhend, kuhu ja mida panna.
  • Soetasime vallale KIKi toel logoga korduvkasutatavad joogitopsid ja suurematel üritustel kasutame neid koos Ringo pakenditega.

Lisaks eeltoodud tegevustele oleme oma kontoris optimeerinud ka energiakasutuse liikumisanduritel töötava valgustusega ning töötajate arvule ja tööajale vastavalt sätitud ventilatsioonisüsteemiga. Vallamaja katusele on paigaldatud päikesepaneelid, millega suudame suveperioodil pea kogu kontoris vajamineva energia toota. Samuti on meie kontoris palju taimi, mis aitavad kaasa õhukvaliteedi parandamisele ning loovad silmailu.

Kuidas olete kaasanud kolleege Rohelise kontori tegevustesse, nende keskkonnateadlikkust tõstnud? 

Kolleege teavitame Rohelise kontori tegevustest regulaarselt iganädalases infotunnis. Samuti edastame  meeldetuletusi e-kirjades, kus kutsume üles keskkonnahoidlikult käituma. Saku Vallavalitsuse rohemeeskonda kuulub vähemalt üks esindaja pea igast teenistusest, kelle abil saame info edukalt kõigi töötajateni toimetada. 

Millised on järgmised plaanid Rohelise kontori teekonnal?

Kuigi meil on nüüd Rohelise kontori tunnistus olemas, siis pidev töö kontori keskkonnahoidlikkuse suurendamiseks jätkub. Olles täitnud tunnistuse jaoks vajalikud kohustuslikud tingimused, on meil nüüd võimalus võtta ette loomingulisemaid projekte. Üheks võiks olla näiteks laenutusvõimaluste loomine kontoris (raamatud, ajakirjad, lauamängud) ning töötajatele lõõgastumiseks puhketoa loomine.

Jätkame kindlasti keskkonnaülevaate läbiviimisega ning vajadusel täiendame seda, et meile teadaolevad andmed oleksid võimalikult põhjalikud, et siis nende põhjal uusi tegevusi planeerida.

Tutvu ka Saku Vallavalitsuse Rohelise kontori dokumentidega, nt digiprügi vähendamise ja vältimise juhendiga, keskkonnahoidliku kontoritöötaja juhendiga SIIN

Roheline kontor. EKJA. Saku vallavalitsus
Roheline kontor. EKJA. Saku vallavalitsus
Roheline kontor. EKJA. Saku vallavalitsus
Pildid: Saku Vallavalitsus

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!