Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

16
okt.

UPM kui Soome vastutustundliku ettevõtluse lipulaev

Septembri keskpaigas külastas EKJA liikmeskond Helsingis asuvaid keskkonnateadlikult tegutsevaid ettevõtteid. UPM-i asepresidendi Sami Lundgreni ettevõtte jätkusuutliku tegevuse tutvustuse võtab kokku Tartu Ülikooli keskkonnakaitse lektor Age Poom.

Sami Lundgren tutvustab UPM-i tooteid. Foto Age Poom

UPM-Kymmene OY on puidusektoris tegutsev 19 300 töötajaga kontsern, mille tootmisüksused asuvad 12 riigis, sh Eestis Otepääl. Soome juurtega kontserni peakorter asub Helsingi südalinnas mõne aasta eest valminud „vineermajas“. Ettevõtte tegevuse algus ulatub 1870. aastaste alguses loodud sae- ja paberivabrikuteni. Praeguseks on tegemist erakordselt mitmekülgse puitmaterjali väärindava kontserniga. UPM-i toodangu hulka kuulub lai valik paberimassi, paberit, pakkematerjali ja etikette, saematerjal, vineer ja puitmööbel, uuemate suundade esindajatena ka biokomposiitmaterjal, biodiisel ja biokemikaalid. Eraldi üksusena on välja kasvanud energiatootmine, lisaks pakutakse metsa hooldamise teenust erametsaomanikele.

Suunamuutuse laialdase toodanguportfelli kasuks tingis aastatuhande vahetusel maailmaturgudel toimunud paberinõudluse drastiline langus. Ettevõte pöörab oma tegevuse suunamisel ja elluviimisel olulist tähelepanu ka teistele globaalsetele mõjuritele nagu ressursside piiratus, kliimamuutused, IT-valdkonna hüppeline areng, linnastumine, rahvastiku tarbimisootuste ja töö iseloomu muutumine või kasvavad ühiskondlikud ootused äritegevuse läbipaistvusele. Kontserni strateegia tugineb jätkusuutlikkuse kriteeriumidele, kus keskkonna- ja sotsiaalsed eesmärgid on tihedalt põimunud majanduslike eesmärkidega. Ressursisäästliku ja innovaatilise ärimudeli ning ühtsetele standarditele tugineva organisatsioonikultuuri tõttu võib UPM-i kontserni pidada vastutustundliku ettevõtluse lipulaevaks Soomes.

UPM-i pingutused on pälvinud arvukalt hinnatud tunnustusi väljastpoolt. Näiteks on ettevõte pälvinud viiel aastal metsa- ja paberisektori liidri positsiooni Dow Jones’i jätkusuutlikkuse Euroopa indeksis (DJSI). RobecoSAMi jätkusuutlikkuse aastaraamatus märgiti UPM 2016. aastal oma sektori kuldtaseme ettevõtteks, 2017. aastal pälvis ta hõbetaseme. Möödunud aastal saavutas kontsern CDP jätkusuutlikkuse aruandlusprogrammides kõrgeima ehk A taseme metsanduse ja kliimamuutuste valdkonnas ning vee valdkonnas. UPM on ainus metsatööstuse ettevõte, mis on kutsutud ÜRO jätkusuutlikkuse saavutamise programmi Global Compact. Programmis osalemise kaasabil on UPM ühildanud oma tegevuseesmärgid ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärkide ehk SDG-dega, milles riigid leppisid kokku 2015. aasta ÜRO tippkohtumisel New Yorkis.

Infot kontserni (keskkonna)tegevuse kohta saab nii EMAS-i kohasest keskkonnaaruandest kui ka mahukast majandusaasta aruandest, mis vastab ühtlasi Global Reporting Initiative (GRI) 4. põlvkonna aruandlusnõuetele. Interaktiivsed indikaatorite aegread on üleval kontserni kodulehel. Sealt leiab lisaks ettevõtteülesele aruandlusele detailset infot ka üksikute toodete keskkonnaomaduste kohta: kättesaadavad on nii süsinikujalajälje infolehed kui ka elutsüklianalüüsile tuginevad keskkonnadeklaratsioonid, milles toodud infot kinnitab väline audiitor. Kuigi kõikide toodete kohta niivõrd detailset infot veel kättesaadaval ei ole, on infomaterjali koostamine ettevõtte prioriteet. Kõiki olemasolevaid märgiseid ja sertifikaate on võimalik leida kontserni kodulehe andmebaasist.

Huvipakkuv on fakt, et UPM-Kymmene kontserni EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi vihmavarju all on ka väljaspool Euroopat tegutsevad tootmisüksused – Changsu paberivabrik Hiinas ja Fray Bentose tselluloositehas Uruguays. Erinevas kultuurikontekstis on keeruline hoida ühtseid standardeid, kuid siin on UPM paindumatu – nende käitumisjuhend „Iga valik loeb“ kehtib vankumatult kõigile töötajatele üle ilma.

  

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!