Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

07
mai

Koroonakriisist väljumise meetmete kavandamisel tuleks lähtuda ringmajanduse põhimõtetest

Koroonakriisist väljumise meetmete kavandamisel tuleks lähtuda ringmajanduse põhimõtetest

 

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon (EKJA) saatis eile (6.05.2020) Eesti Vabariigi peaministrile kui eriolukorra juhile märgukirja, milles juhtis tähelepanu vajadusele majanduse turgutamiseks vajalikke meetmeid kavandada kooskõlas ringmajanduse põhimõtetega.

Eesti ja kogu maailm seisab täna silmitsi olukorraga, kus COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse pandeemilise leviku ja sellest tingitud eriolukorra tõttu vajab majandus riikide poolset tuge eriolukorrast väljatulemiseks. „Koroonaviirus on meid kõiki paisanud tänaseks olukorda, mille tõttu maailm ei ole tõenäoliselt kunagi enam endine. Samas on oluline meeles pidada, et eriolukorrale eelnenud ajal tegi Euroopa Liit esimesi samme rohelise kokkuleppe nimel, et ringmajanduse põhimõtete abil liikuda uude reaalsusesse. Jätkusuutlikkuse tagamiseks peab senine lineaarne majandusmudel asenduma ringse majandusmudeliga,“ ütles EKJA juhatuse esimees Jana Kelus. „Peale sellise ulatuse ja suurusega kriisi on vajalik riigi poolne tugi majanduse taaselustamiseks. On oluline, et toetusmeetmed suunaksid meie majandust uues ja jätkusuutlikumas suunas, järgides ringmajanduse põhimõtteid. Me ei tohi seda suurt kriisi lasta raisku minna ja toetada senise ressursse raiskava majandusmudeli taaselustamist,“ lisas ta.

Tänane lineaarne majandusmudel põhineb odaval loodusest ammutataval toormel ning ühekordsete või lühikese elueaga toodete tarbimisel. Ringmajanduses on seevastu majandusarengu aluseks toodete pikaealisus ning korduskasutamine, materjalide kui toorme maksimaalne ringlussevõtt, ressursside ja energia tõhusam kasutamine. Ringmajanduse elluviimiseks on vajalik uute innovaatiliste tehnoloogiate ja ärimudelite rakendamine ning nende sobitamine ka tänaste ettevõtete tegevustesse.

Toetamaks riiki ringmajanduse põhimõtete juurutamisel, on EKJA omalt poolt kirja pannud ringmajanduse edendamise jaoks olulised tegevused. „Nendest olulisemad on ringmajanduse põhimõtete sisuline lisamine kõikidesse riigi strateegilistesse dokumentidesse koos ringmajanduse praktilist rakendamist toetava õigusliku ja majandusliku keskkonna loomisega,“ kommenteeris EKJA juhatuse liige Olavi Tammemäe. „Kindlasti on ettevõtjate jaoks oluline, et ringmajanduse põhimõtete rakendamine ei suurendaks halduskoormust. Selleks, et ringmajandus ei jääks vaid sõnadeks strateegiates ja arengukavades, peab paranema teaduse rahastamine. Rakendusteaduste poolt välja töötatavad konkreetsed uudsed lahendused ja riigi poolne eeskuju ringsete toodete ja teenuste suuremahulisel tarbimisel annavad ringmajanduse arenguks tugeva tõuke,“ lisas Tammemäe.

Jana Kelus rõhutas, et EKJA tahab võtta kandvat rolli ringmajanduse põhimõtete tutvustamisel ja laiemal rakendamisel ettevõtlussektoris ning olla ka partneriks avalikule sektorile. „Oleme ellu kutsunud avatud teabevahetus- ja koostööplatvormi Ringmajanduse Foorum, mille eesmärgiks on tõsta ettevõtete teadlikkust ringmajandusest ja jagada omavahel kogemusi ja informatsiooni. Loodud suhtlusplatvorm toetab ettevõtete üleminekut ringmajanduse majandusmudeli üha laialdasele rakendamisele,“ lisas ta.

___________

EKJA on koondanud ettevõtteid ja organisatsioone ettevõtlusega seotud keskkonnaalase tegevuse edendamiseks juba üle 15 aasta. EKJA oma tegevuses ja oma liikmete kaudu ühendab ettevõtteid, kelle jaoks on tähtis panustada ringmajandusse ning tagada seeläbi ettevõtlussektori, ühiskonna ja riigi jätkusuutlikkus.

Lisainfo:

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon (EKJA)

Erika 14, 10416 Tallinn
Veeb: www.ekja.ee
E-post: ekja@ekja.ee

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!