Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

19
dets.

Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni külastusreis Pärnu- ja Saaremaale

29-30. septembril 2016 toimus EKJA sügisene külastusreis Harjumaa, Pärnumaa ja Saaremaa ettevõtetesse tutvumaks nende tootmise ja keskkonnaalase tegevusega.

Ringreisi alustasime Keilast, kus tutvusime Ensto Ensek AS tegevusega. Ensto on rahvusvaheline clean tech ettevõte, mis on spetsialiseerunud elektriseadmete ja –tarvikute väljatöötamisele, valmistamisele ja turustamisele elektrienergia jaotamise ja selle igapäevase tarbimise jaoks. Keila tehas on koostetehas, kus on eraldi ka metalliosakond. Tegemist on Soome pereettevõttega ning 95% toodangust eksporditakse. Ensto Ensek on juurutanud muljetavaldava loetelu erinevatest juhtimisvahenditest tõstmaks oma tegevuse tõhusust – väga heal tasemel on juurutatud 5S ja parendusprojektide süsteem, samuti ISO 14001 standardi järgne keskkonnajuhtimissüsteem. Märkimist väärib kindlasti ka ettevõtte initsiatiiv muuta töötajate jäätmete sortimisega seotud harjumusi ka kodus läbi ettevõtte territooriumil asuva jäätmejaama, kuhu töötajad saavad kodust tuua lahuskogutud jäätmeid, nagu vanad ravimid, patareid, segapakendid, reostunud pakendid, vana elektroonika jne. Hiljuti oli läbi viidud põhjalik energiaaudit.

IMG_2569Pealelõunal külastasime Valmos OÜ spoonitehast Audrus. Peamiselt kasest mööblispooni tootev ettevõte on viimasel ajal pidanud, vastavalt turu nõudlusele, oma tegevust ümber kohandama ning alustama ka vineerispooni tootmisega. Ettevõtte on juba pikemat aega olnud tarnijaks Rootsi kodukaupade kontsernile IKEA, mis on tuntud muuhulgas ka tarneahelas keskkonnaküsimustega tegelemise poolest. See ning ka pidev hinnasurve on sundinud ettevõtet tegelema ressursside efektiivsema kasutamisega, näiteks vee korduskasutusvõimaluste leidmisega ning energiatootmise tõhusamaks muutmisega. Üheks huvitavaks aspektiks on see, et puidupaku liikumine on jälgitav läbi terve tootmisprotsessi. Ehk on võimalik väga täpselt analüüsida, millise kvaliteediga spooni on võimalik toota teatud omadustega puidust.

Pärnus tutvusime veel Pernova hariduskeskusega (www.pernova.ee),mis pani nii mõnelgi mõtte liikuma, et mõne järgmise ettevõtte ürituse võiks nende ruumes teha. Õhtuprogrammi kuulusid ühiskülastus Endla teatrisse ning õhtusöök kohvik-restoranis Hea Maa, millega kõik väga rahule jäid.

Teise külastuspäeva hommik oli ärev, Pärnu rannas möllavat tormist merd vaadates tuli otsustada, kas võtta ette meretagune reis Saaremaale. Vapralt otsustati Virtsu välja sõita ning järgmine otsus seal vastu võtta. Sadamasse jõudes oli ilma päikseline, olukord rahulik ning enamik otsustas siiski seiklusega jätkata.
IMG_2608Üks külastusreisi kõrghetki oli kindlasti Lümandas asuva Limex OÜ lubjatootmisega tutvumine. Lümandas töötab praegu Eestimaa ainuke lubjapõletuse maa-ahi. Piirkond on tuntud kui ajalooliselt välja kujunenud lubjakivi kaevandamise ja lubjapõletuse ala. Traditsioonilisel meetodil lubjapasta tootmist hoiavad üleval 4 kohalikku töömeest, kes suvel toodavad lupja aga talvel teevad tootmise tarbeks metsa. 2014. aastal avati ettevõtte maadel lubjapark koos matkarajaga, kus toimuvad regulaarselt koolitunnid ning mida suveperioodil on võimalik külastada ka individuaalselt.

Seejärel sõitsime Kuressaarde, kus külastasime Trelleborg AS-i, mille põhitegevuseks on kummi-ja metalldetailide tootmine allhanke korras masinatööstuse ja autotööstuse ettevõtetele Euroopas. Põhjaliku ülevaate ettevõtte tegevusest andsid ning ringkäigu tegid tootmis- ning kvaliteedijuht. Ka siin tootmisettevõttes on keskkonnateemadest esikohal ressursitõhusus ja jäätmete vähendamine. Ringkäigul jäid silma asjalikud, konkreetsed, lihtsalt haaratavad juhendid töökohtadel, kust nii mitmedki EKJA liikmed said inspiratsiooni oma tööks.

Tagasiteel selgus, et tormituuled oli seisanud liikluse Kuivastu-Virtsu liinil ning koju jõudmine lükkus teadmatusse. Nii saimegi sadamas oodata pea 5 tundi, kuid heas seltskonnas möödus aeg kiiresti. Reisiseltskond oli üksmeelne ja rõõmus ning ootamisele kulunud aeg sai kasulikult täidetud tutvumisringi näol.

EKJA tänab kõiki lahkeid võõrustajaid, toredaid osalejaid ning kohtumiseni järgmistel kordadel.IMG_2615

Luule Sinnisov

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!