WasteLockeri sensorid hoiavad jäätmetel silma peal
WasteLocker aitab mõõta ja analüüsida ettevõtte jäätmevoogusid, kasutades selleks prügikastidesse paigaldatud sensoreid. Ka rohelise kontori ettevõte, Nordea Eesti, on teinud WasteLockeriga läbi põhjaliku jäätmeauditi (loe selle kohta siit). EKJA küsimustele vastas WasteLockeri tegevjuht Mark Skljarov.
Millega WasteLocker tegeleb?
WasteLocker (WL) on innovaatiline ettevõte, mis pakub nulljäätme lahendusi jäätmete vähendamiseks, jäätmetega seotud eesmärkide saavutamiseks ning aruandluseks.
Meie eesmärk on andmepõhiste lahenduste ning kaasaegse ja turvalise tehnoloogia abil aidata ettevõtetel suurendada taaskasutust ja kaasata kõiki osapooli läbi harimise ja teadlikkuse tõstmise. Seeläbi parandame keskkonnasõbralikkust ning hoiame tegevustelt kokku aega ja kulusid.
Milline ettevõte võiks WL-ga koostööd teha?
WasteLockeri lahendus on võrdlemisi universaalne, sest jäätmeid tekib paraku igal pool. Meie teenusestest võiks leida kasu iga ettevõte, kes otsib võimalusi jäätmete ja keskkonna jalajälje vähendamiseks ning töötajate ja osapoolte kaasamiseks ja harimiseks. Meie lähenemisviis on lihtne: toetume täpsetele andmetele ning seeläbi leiame kõige kiirema tee olukorra parandamiseks.
Mõõtes jäätmevoogu ning minnes andmetesse detailsemalt sisse, võib nii mõnegi asjaolu osas üllatuda ning tõenäoliselt tulevad selgelt esile ka konkreetsed parenduskohad.
Samuti aitab WasteLockeri info vähendada riske jäätmete taaskasutuse osas ettevõtetes, sest võimalik on tagada täpne informatsioon jäätmetete kvaliteedist, sealhulgas ka võimalike riskikohtade tuvastamine nagu akudega seadmed konteinerites jms.
Kuidas WL teenus toimib, millised on selle etapid?
WasteLockeri teenus koosneb mitmest etapist, mis on mõeldud ettevõtte jäätmekäitlussüsteemi põhjalikuks analüüsimiseks ja optimeerimiseks:
- Esialgne vajaduste hindamine: Kohtumine partneriga, et mõista tema jäätmealaseid eesmärke ning väljakutseid, probleeme.
- Seadmete paigaldamine: Tavaliselt paigaldatakse andmete kogumise eesmärgil mitmeid seadmeid, olenevalt ettevõtte suurusest ja jäätmevoogude keerukusest. Näiteks võib väiksemate kontorite puhul piisata mõnest üksikust sensorist, samas kui suuremad tootmisettevõtted vajavad oluliselt rohkem seadmeid. Alati saab ka olla paindlik, näiteks ei pea kogu ettevõtet või kontorihoonet korraga analüüsima, mis võiks tähendada suure koguse seadmete paigaldamist korraga. Võib liikuda sammhaaval ühest üksusest või ühelt korruselt teisele ning seadmed vastavalt ümber tõsta.
- Andmete kogumine: Jäätmevoogude kohta andmete kogumine kestab tavaliselt 3 või enam kuud sõltuvalt ettevõtte vajadustest ja jäätmevoogude keerukusest.
- Andmeanalüüs: Kogutud andmete põhjal analüüsitakse ettevõtte jäätmevooge põhjalikult, tuvastatakse peamised probleemid ning parenduskohad, võimalused jäätmete vähendamiseks.
- Pidev harimine, raporteerimine ja soovituste esitamine: Soovi korral paigaldatakse erinevad seadmed nagu tagasiside ekraanid ja kõlarid, mis aitavad jäätmetel õigesse kohta jõuda. Võimalusel korraldatakse ka erinevaid digitaalseid võistlusi või muid tegevusi inimeste kaasamiseks. Koostatakse detailne raport, mis sisaldab analüüsi tulemusi ja konkreetseid soovitusi jäätmekäitluse optimeerimiseks.
- Rakendamine ja jälgimine: Aidatakse rakendada soovitusi ja jälgitakse tulemusi, et tagada pidev parendamine.
Kuidas saab WL kontoripõhisele organisatsioonile kasulik olla?
WasteLocker on väärtuslik partner igale ettevõttele, kes soovib oma jäätmekäitlust tõhusamaks muuta ja anda oma panuse keskkonnakaitse edendamiseks. Kontoripõhised organisatsioonid saavad WasteLockeri teenustest mitmel viisil kasu:
- Ajaline kokkuhoid: WasteLockeri lahendus on võrreldes alternatiivsete ja tavapäraste meetoditega oluliselt kuluoptimaalsem, et harida, koolitada ja luua tõeline muutus osapoolte jätkusuutlike käitumisviiside tõhustamisel ja juurutamisel.
- Jäätmete vähendamine: WasteLocker aitab tuvastada, kus tekib liiga palju jäätmeid ja annab soovitusi nende vähendamiseks. Kuna tõstame jäätmete liigiti kogumise osakaalu, siis väheneb ka olmejäätmete hulk, mis on käitlemise mõttes kõige kulukam.
- Taaskasutuse suurendamine: Soovitused ja lahendused, mis aitavad suurendada taaskasutuse osakaalu ning vähendada seeläbi keskkonnajalajälge.
- Keskkonnateadlikkuse suurendamine: Andmepõhised aruanded ja analüüsid aitavad organisatsioonidel paremini mõista oma jäätmevoogusid ja võtta kasutusele keskkonnasõbralikumad praktikad.
- Kaasamine: meie teenus ei puuduta pelgalt organisatsioone või ettevõtteid, vaid eelnevalt väljatoodu täiendusena on läbi WasteLocker’i teenuse kaasatud ka kogu organisatsiooni liikmeskond. Kõik me tekitame jäätmeid – läbi kaasamise ning pideva harimise on ettevõtte töötajatel võimalik ka indiviidi tasandil jäätmekäitumise praktikaid lihvida ning suuremas pildis oma “jäätmepanust” vähendada.
- Wow-efekti loomine ja suhete paranemine: WasteLockeri lahendus on üks lihtsamaid viise tekitada positiivset arutelu õige jäätmekäitluse osas. Kuivõrd puutume tarbijatena igapäevaselt jäätmetega kokku, siis nendele tähelepanu pööramine ja olukorra parandamine ei ole abstraktne vaid vägagi tajutava muutus, mida ka töötajad väärtustavad. Loomulikult näitlikustab see kõik ka organisatsiooni pühendumust jätkusuutlikkusele ja keskkonnasõbralikkusele, mis peegeldub ka paremate suhete tekkes klientide ja partneritega.
WasteLockeril on koostööpartnereid erinevatest valdkondadest, nt panganduses Nordea, telecom-ist Telia, jäätmekäitluses Lassila & Tikanoja (Soome), riiklikest projektidest Rail Baltic Estonia, avalikust sektorist Nõmme Linnaosa Valitsus, kaubanduses Reitan Convenience Estonia ja Rimi Baltic ning mitmed teised.
Samuti on WasteLocker ainulaadselt enda valdkonnas Uus Euroopa Bauhausi ametlik partner ning saadik. Oleme Euroopa Komisjoni poolt esile toodud ettevõte ja partner, kes jälgib oma tegemises kvaliteedi eesmärke ning edendab jätkusuutlikkust ja kaasatust läbi jäätmete vähendamise.
Pildid: WasteLocker