Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

28
mai

Jäätmed: Nordea Eesti jagab kogemusi

Nordea Eesti võttis luubi alla kontoris tekkivad jäätmed. Koostöös WasteLockeriga on kahe aasta jooksul auditeeritud prügikastide sisu ning tasapisi on paranenud tänu teavitusele ka jäätmete õigesti sorteerimine. Sirli Saar (äriarendus) Nordea Eestist jagab kogemusi.

Miks otsustasite teha põhjaliku jäätmeauditi ja kaasata WasteLockeri?

Nordea Grupis on keskmeks jätkusuutlikkuse edendamine nii pangateenustes kui ka füüsilises töökeskkonnas. Esmalt tuli jäätmete liigiti mõõtmine teemaks aastal 2022, kus Nordea Eestis sellel hetkel liigiti mõõtmise või üldse jäätmete mõõtmise võimalust ei olnud. Tollel hetkel oleks tähendanud jäätmete mõõtmine/kaalumine lisatööd puhastusteenuste eest vastutajatele või haldusele käsitsi kalkuleerimise näol. See kõik oleks aga andnud ligilähedase statistika ning selge ülevaade liigiti sorteerimise kogustest ja ka õigsusest oli siiski puudu. Seetõttu otsisime erinevaid variante, mis annaks võimaluse teha jäätmeaudit, jälgida igapäevaselt liigiti sorteerimist, tekkivaid koguseid ning raporteerida neid Nordea Grupis.

Läbi Ülemiste linnaku korraldatud Green City seminari leidsime aastal 2022 tänaseks oma väga hea koostööpartneri WasteLockeri. Õige pea pärast läbirääkimisi otsustasime nende lahendust piloteerida kontori prügikastidel. Pärast 4 kuud piloteerimist tõdesime, et WasteLocker pakub just sellist lahendust, mida vajame – jäätmete liigiti mõõtmine ja sorteerimistarkuse analüüs.

Tänaseks saan öelda, et WasteLocker pakub Nordea Eestile just sellist rätsep-lahendust nagu sobib meie ettevõtte eesmärkide ning roheteemade edendamise suunaga. Lisaks on meie juurutatud lahendus leidnud kajastust Nordea Grupis ning kolleegid Skandinaaviast tunnevad lahenduse vastu samuti huvi.

Kuidas koostöö WasteLockeriga läks ja millised on tulemused?

Oleme Nordeas WasteLockeriga koostöö osas väga rahul. Tagasi vaadates saan öelda, et oleme kasvanud ja arenenud ning WasteLocker pakub täna just Nordea vajadustele vastavat teenust. Elumuutvatest mõjudest on veel vara rääkida, sest töötajate sorteerimisharjumuste muutmisel on veel palju tööd teha, kuid oleme täheldanud sorteerimise paranemist. Näiteks võrreldes eelmise aasta (jaan-mai 2023) ja käesoleva aasta (jaan-mai 2024) perioode, on keskmine valesti sorteerimine vähenenud 10%. Siiski kõigub antud näit vastavalt kuudele ja ka kontori külastussagedusele, kuid keskmiselt on see vähenenud 5-7%. Lisaks oleme täheldanud segaolmejäätmete hulga vähenemist, mis annab alust tõdeda, et töötajate teadlikkus sorteerimisest on kasvanud ja suurem osa jäätmetest jõuab õigesse prügikasti.

Nordea Eesti töötajate jaoks on jäätmete sorteerimine oluline ning nad on valmis pöörama sellele suuremat tähelepanu, et seda õigesti teha.

Milliseid muudatusi tegite peale WasteLockeri jäätmeauditi tulemuste saamist?

Koostöö algusest kuni tänaseni oleme sisse viinud nii mitmeidki muutusi enda kontorites. Esimese suure muudatusena paigaldasime WasteLockeri seadmed kogumiskonteineritesse, mis 30-minutiliste intervallidena jäädvustavad jäätmekasti sisu ning pildianalüüsi alusel arvutab algoritm jäätmete koguse ning sorteerimisõigsuse. Lisaks oleme vahetanud välja ja optimeerinud kogumiskonteinerite suurused. Segaolmejäätmete kastile oleme pannud kaane, mis teeb jäätmete äraviskamise ebamugavamaks (lisa liigutus kaane tõstmisel) ja suunab töötajat mõtlema, enne kui jäätmed maanduvad mugavalt olmeprügisse. Teiste jäätmeliikide kogumiskastid on pealt avatud. Samuti oleme prügikastid värvide ja piktogrammidega eristanud, et sorteerimist lihtsamaks teha. Kontorilaudade juurest võtsime ära kõik prügikastid ning viisime kogu jäätmete sorteerimise korruste keskel asuvatesse köökidesse. Tuleb tõdeda, et algselt võttis selle muutusega harjumine aega ja palju selgitustööd, kuid tänaseks on uus kodukord omaks võetud ning see kajastub ka jäätmete õigesti sorteerimises.

Kuidas toimus/toimub kolleegide teavitamine ja kas jäätmete sorteerimine on paranenud?

Igas köögis on jäätmekogumispunkti juurde pandud (taaskasutatud!) tahvelarvuti, kust on võimalik näha infot sorteerimise kohta: sorteerimisel tehtud tüüpvead, sorteerimisjuhend, Nordeas tekkinud jäätmete ülevaadet, huvitavaid fakte jäätmete eluea ning edasise eluringi kohta. Info uueneb regulaarselt ning see toetab ka töötajate teadlikkuse suurenemist.
Lisaks on kolleegid ka ise aktiivsed kaastöötajaid vajadusel suunama õigesti sorteerima ning sageli leiab nad kogumiskastide juures arutelu pidamas, millisesse prügikasti mõni jääde visata. Veel oleme läbi viinud kestlikkuse kuud/nädalat, mille raames oleme korraldanud jäätmete bingot, teinud üldharivaid töötubasid ja jaganud infot sisekommunikatsioonikanalite kaudu.

Palun jaga, mida olete Nordea Eestis veel jätkusuutlikkuse valdkonna arendamiseks või teadlikkuse tõstmiseks teinud või plaanite teha?

Nordea Eesti osales möödunud aastal koos WasteLockeriga Baltikumi suurimal jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day 2023. Viisime läbi töötoa, kus rääkisime kogu ESG valdkonnast ja headest tavadest ettevõtetes koos Telia ja Milttoni esindajatega.

Tänaseks oleme veel teinud erinevaid kestlikkust edendavaid tegevusi lisaks jäätmete auditile ja analüüsile. Muuhulgas oleme vähendanud tualettides paberrättide kasutust ning vahetanud need välja riiderullide vastu. Hetkel oleme koostöös Ülemiste linnaku ja Uuskasutuskeskusega korraldamas jällegi riietele uue elu andmise kampaaniat. Linnaku kodanikud saavad teha kappides kevadtuulutust ja tuua seisma jäänud riided linnaku kogumiskastidesse. Samuti oleme planeerimas sügisesse koostöös linnakuga ka kestlikkuse nädalat, kuhu kaasame kindlasti ka WasteLockeri ja nende teadmised jäätmete eluringist.

Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA
Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA
Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA
Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA
Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA
Roheline kontor. Nordea Pank. Wastelocker. EKJA

Pildid: Nordea Eesti

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!