02
jaan.
Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon korraldas 14. detsembril 2022 veebiseminari “Keskkonnahoidlikud ja ringsed hanked – mis ja milleks?”.
Ringhange kui keskkonnahoidlike hangete alaliik keskendub ringsetele toodetele, teenustele ja töödele, millel on pikem eluiga, pikaajaline väärtus ja/või mis panustab ringsete energia- ja materjalivoogude kujundamisse tarneahelas. Selle kaudu vähendab ja parematel juhtudel ka väldib ringhange negatiivset keskkonnamõju ning jäätmeteket kogu toote olelusringi jooksul.
Lisaks loob ringmajanduse põhimõtete süstemaatiline rakendamine hangetes eeldused innovatsiooniks ning uute toodete/teenuste ja ärimudelite turule toomiseks. Kuna avalik sektor on väga suur tarbija, siis annab riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste suur ühine ostujõud suurepärase võimaluse olla üleminekul ringmajandusele eeskujuks teistele sektoritele.
Ringhangete läbiviimiseks pakub näpunäiteid Interreg Euroopa projekti CircPro projekti käigus valminud veebipõhine käsiraamat, mille on koostanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn) koos partneritega, et aidata kaasa ringhangete rakendamisele ja kiirendada ringmajandusele üleminekut.
14. detsembril toimunud seminaril tegi SEI Tallinna ekspert Harri Moora sissejuhatuse keskkonnahoidlikesse hangetesse. Liina Kanarbik Tallinna Strateegiakeskusest rääkis Tallinna linna kogemusest hangete korraldamisel. Karen Silts Keskkonnaministeeriumist tegi ülevaate keskkonnahoidlike hangete olukorrast ja plaanidest riigi tasandil. Ingrid Lai rääkis ehitushangetest Rail Baltic Estonia näitel. Lisaks tutvustasid SEI Tallinna eksperdid projekti CircPro käigus valminud käsiraamatut.
Keskkonnahoidlikud ja ringsed hanked – mis ja milleks? Harri Moora, SEI Tallinn
Tallinna linna kogemused keskkonnahoidlike hangete korraldamisel. Liina Kanarbik, Tallinna Strateegiakeskus
Keskkonnahoidlike hangete edendamine – mis tehtud ja plaanis? Karen Silts, Keskkonnaministeerium
Rail Baltica projekti keskkonnahoidlik ehitushange. Ingrid Lai, Rail Baltic Estonia