Toimus EKJA külastusreis Soome
Septembri lõpus toimus EKJA iga-aastane liikmetele suunatud külastusreis ja sel korral oli sihtpunktiks Soome. Kahepäevase reisi programm koosnes Soome ettevõtete ja organisatsioonide keskkonnahoiu ja jätkusuutlikkuse praktikatega tutvumisest.
Reisi alustasime hoogsalt Tallink Eesti MyStar laeval, kus Andrus Vaher ja Katri Link rääkisid meile Tallinki keskkonnajuhtimissüsteemist ja ESG tegevustest. Meil oli ka eriline võimalus kohtuda laeva kapteniga ja vaadata ringi kaptenisillal.
Soomes külastasime esimesel päeval Fazer Experience Visitor Center keskust, kus kuulsime Fazeri ajaloost, tänapäeva jätkusuutlikkuse praktikatest ja saime ka selle päeva magusaisu täis.
Esimesel päeval külastasime ka WWF Suomi kontorit, kus kuulsime Soome rohelise kontori süsteemist ja vahetasime kogemusi EKJA hallatava rohelise kontori süsteemi põhjal. Muidugi on ka WWFi kontor ise rohelise kontori sertifikaadi pälvinud ja oli huvitav näha, et nemad koguvad olmejäätmeid väga mitmesse eri liiki (sh energiajäätmed, mis Soomes soojuselektrijaamas põletatakse).
Teise päeva hommikul jätkasime jäätmeteemaga ja sõitsime vaatama HSY Ämmässuo jäätmekäitluskeskust, mis teenindab kogu Helsingi piirkonna elanikke (u 1 miljon inimest). Keskus laiub 200 hektaril ja on sellega üks suurim jäätmekäitluskoht Põhjamaades. Kohapeal toodetakse biojäätmetest biogaasi, mida kasutatakse kohaliku piirkonna elektri tootmiseks ja keskuse soojusvajaduseks. Ämmässuo alal on loodud võimalus ka ettevõtetel testida uuenduslikke ringmajanduse lahendusi.
Espoo linna esindaja tutvustas meile nende jätkusuutlikkuse eesmärke ja tegevusi. Espoo linn on võtnud rolli ÜRO Kestliku Arengu eesmärkide eestvedajate linnade hulgas, kes soovivad saavutada vastavad 17 eesmärki juba 2025. aastaks. Linna jätkusuutlikkuse ekspert tõi välja, et kuna Espoos ei ole suuri tööstusi, siis on neil eelkõige vaja keskenduda soojuse tootmise ja transpordisektori kliimamõjule.
Reisi viimaseks külastuskohaks oli Fortum Suomenoja soojuselektrijaam. Jaama operaatorid tegid ülevaate kasutatavatest energiaallikatest ja saime ka tootmist oma silmaga näha. Jaamast läheb soojus Espoo linna piirkonnale. Hetkel toodetakse soojust peamiselt elektriboileriga ja taaskasutatakse ka puhastatud reovee soojust, mis jõuab kohale 8 km kauguselt. Lähitulevikus on plaanis Suomenoja soojuselektrijaamas saavutada süsinikuneutraalsus, selleks loobutakse maagaasi ja kivisöe põletamisest ja kasutatakse kavandatava Microsofti andmekeskuse jääksoojust.
Aitäh kõigile külastusreisil osalejatele ja oleme väga tänulikud ettevõtetele ning organisatsioonidele, kes meid merel ja Soomes vastu võtsid!