Erinevad uuringud näitavad, et tekstiilitoodete (rõivad ja kodutekstiilid) tootmisprotsessis tekib 25–40% tootmisjääke. Suur osa sellistest tekstiilsetest tootmisjääkidest (kanga ülejäägid, lõikejäägid jms) on siiani suunatud jäätmetena prügilasse või segaolmejäätmete seas põletusse.
Paragon Sleep on Eesti tekstiilitööstusettevõte, kes esimesena Eestis ja ka Balti riikides on välja töötanud ja kasutusele võtnud tehnilise lahenduse tekstiilitööstuses tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtuks.
Paragon Sleep AS (endine Toom Tekstiil AS) on tegutsenud Eestis pea 30 aastat kodutekstiilide, magamistarvete (nt tekid, padjad, madratsid, voodikomplektid jms) ja tehniliste tekstiilide arendamise ning tootmise valdkonnas. Ettevõttel on Põhjamaade ja Baltikumi kõige suurem ning modernsem vatiinitootmise ja tekstiilijäätmete ümbertöötlemise tehnoloogia, mille võimsus on 1200 tonni tekstiile aastas. Ettevõtte keskmes on suurte kogemustega meeskond, kus töötab 250 spetsialisti. Tegutsetakse enamasti B2B ärimudeliga. Ettevõtte klientideks on peamiselt jaeketid, edasimüüjad, hotellid, piirkondlikud tööstustootjad, pehmemööbli ja kodutekstiili tootjad, kellele pakutakse terviklahendusi alates tootearendusest, tootmisest ning lõpetades logistikalahenduste väljatöötamisega.
Ettevõte rajas 2013. aastal tekstiilitööstuses tekkivate tekstiilijääkide ümbertöötlemiseks tehase (võimsusega 1200 t/a), kus toimub tekstiilijäätmete tükeldamine, purustamine ja taaskiustamine. Saadud tekstiilikiudusid (vatiini) kasutatakse ringlussevõtu eesmärgil uuesti erinevates tekstiilitoodetes (nt mööbli, madratsite ja patjade sisuna, soojus- ja heliisolatsioonimaterjalina, puhastuslappide tootmisel). Ümbertöötlusse suunatakse ca 600 tonni enda tootmises tekkinud jääke, samuti võetakse vastu tekstiilijäätmeid teistelt ettevõtetelt. Taaskiustatakse vatiini tootmisjäägid ning teki- ja madratsitootmise tekstiilide tehnoloogilised tootmisjäägid.
Ettevõttel on lisaks erinevaid keskkonnahoiu- ja jätkusuutlikkusega seotud sertifikaate (GOTS ehk Global Organic Textile Standard, OEKO-TEX® 100 standard, FSC). Suurem osa ettevõtte kasutatavatest sünteetilistest kiududest on GRS (Global Recycle Standard) sertifikaadiga.
Viimastel aastatel on Paragon Sleep AS taaskiustanud keskmiselt 600 tonni tekstiilijäätmeid aastas. Ümbertöödeldud kiudu on võimalik edukalt kasutada erinevate uute toodete toormena. Varem prügilasse suunatud tekstiilijäätmed on nüüd võimalik toormena ära kasutada. See on andnud märkimisväärse majandusliku tulemuse. Näiteks 1 kg jäätmetest taaskiustatud kiudu annab võrreldes originaalkiuga säästu ca 0,90 €/kg kohta. Paragon Sleep kasutab ühes kuus ca 30 tonni taaskiustatud kiudu, tänu millele säästetakse ca 324 000 € aastas.
Ringlusse võetud vatiiniga saab asendada esmast tooret ja sellevõrra on vähenenud ka jäätmekäitluskulud.
Praegu ei ole tekstiilide taaskiustamine majanduslikult tasuv. Lisaks piiravad paljud tekstiilide kohta käivad EU regulatsioonid tuntavalt taaskiustatud toodete kasutamist uute toodete valmistamisel. Nõudlus ümbertöödeldud kiudude järele on piiratud seoses seadusandlike ja tehnoloogiliste piirangutega ning majanduslikust tasuvusest lähtuvalt.
Tekstiilsete jäätmete taaskiustamisel tekib palju tolmu, mida ei saa enam tekstiilitööstuses kasutada. Taaskiustatud jäätmete kasutamine tootmisseadmetes nõuab masina sagedast puhastamist, vähendades sellega tootlikkust. Samuti tekib rohkem tolmu, mis on terviserisk töötajatele. Suurem osa tootmisseadmeid ei ole mõeldud varieeruva kiupikkuse ja -jämedusega kiuga töötamiseks, vaid vajavad ühetaolist kiupikkust ja -jämedust.