Euroopa Liidu keskkonnajuhtimissüsteem EMAS – roheettevõtte kvaliteedimärk
Euroopa Liidu keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteem EMAS rakendamine pakub nii era- kui ka avaliku sektori organisatsioonidele hea raamistiku oma keskkonnategevuse tulemuslikkuse hindamiseks, täiustamiseks ning avalikkusele kommunikeerimiseks. Seega on EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine ja vastava tunnistuse saamine roheettevõttele parimaks kvaliteedimärgiks.
„Kui tahta olla keskkonnahoidlik ja roheline ettevõte, siis pole vaja jalgratast leiutada,“ kommenteeris Harri Moora Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusest. „EMAS keskkonnajuhtimissüsteem on juba olemas, aga paraku on Eesti ettevõtted seda võimalust vähe kasutanud ja EMAS skeemi potentsiaalne kasu on jäänud seega kohalikel organisatsioonidel suures osas saamata. See oli ka üks põhjuseid, miks oleme koostöös Keskkonnaministeeriumi ja Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooniga viimase nelja aasta jooksul välja töötanud meetmepaketi, mis toetaks ja motiveeriks ettevõtteid EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi rakendama. Seda koostades oleme eelkõige toetunud Euroopa riikide parimate praktikate eeskujule, rahvusvahelise projekti ENHANCE (EMAS as a Nest to Nurture Circular Economy) raames,“ lisas Moora.
Plaanitud meetmepaketist on tänaseks juba rakendunud kaks leevendust.
Esimene neist on EMAS-registreeritud organisatsioonide vabastus suurettevõtete energiaauditi kohustusest, mis tuleneb Euroopa Liidu energiatõhususe direktiivist. „Nimetatud meede on paljude ettevõtete seas positiivset vastukaja saanud ja nii võib eeldada, et see motiveerib neist mõndagi EMAS-it rakendama,“ kommenteeris Eesti Energia keskkonnateenistuse arendusjuht Tõnis Meriste.
Teise meetmena on alates käesoleva aasta algusest seoses jäätmeseaduse muudatusega antud EMAS-registreeritud ettevõtetele vabastus jäätmete ladustamisega seotud garantiist või rahalisest tagatisest. „See meede on andnud väga tugeva tõuke EMAS-i rakendamiseks just jäätmekäitluse ja ringmajandusega seotud ettevõtlussektoris. Hetkel on EMAS-it rakendamas kõik suuremad jäätmekäitlusettevõtted, “ lisas Moora.
Keskkonnaministeerium tegeleb ka teiste pakutud meetmete rakendamise analüüsiga. „Kaalutud on anda EMAS-it rakendanud pakendiettevõtetele leevendusi pakendialase aruandluse ja enesekontrolli lihtsustamise näol ning ühtlustada EMAS auditi raames tehtavat õigusliku vastavuse kontrolli ja riikliku keskkonnaalase järelevalvega seotud tegevusi. Nimetatud meetmed vajavad siiski veel täpsustamist ja kooskõlastamist seotud ametkondadega,“ mainis Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna peaspetsialist Kadri Koemets.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et tänaseks juba jõustunud meetmed on tänu EMAS-i rakendamise hüppelise suurenemise panustanud ka ringmajanduse põhimõtete edendamisse, seda eelkõige läbi jäätmekäitussektori ettevõtete aga ka ressursi- ja energiatõhususe nõuete. Nii on ENHANCE projekti tegevused andnud selge tõuke EMAS-i „renessansiks“ ja selle läbi loonud parema aluse kliimaneutraalse ja ringse majanduse suunas liikumiseks.
ENHANCE projekti ja EMAS meetmete kohta saab täiendavalt lugeda SIIT.