29
okt.
10.–11. oktoobril toimus EKJA iga-aastane külastusreis, mis sel korral viis meid Tartusse. Alustasime Tallinnast ja külastasime kahe päeva jooksul mitmeid kestlikkusele pühendunud ettevõtteid ja organisatsioone. Sel aastal võtsime eesmärgiks külastada muuhulgas ka meie EKJA liikmeskonda kuuluvaid ettevõtteid.
Alustasime oma reisi UP Catalysti külastamisega. Ettevõte on välja töötanud grafiidi valmistamise tehnoloogia, mille tootmiseks kasutatakse süsihappegaasi. Selliselt on võimalik valmistada süsinikuneutraalset grafiiti, mida kasutada elektriautode akudes. 1 kg grafiidi tootmiseks kulub UP Catalystil umbes 4 kg CO2.
Järgmisena külastasime Enefit Greeni, kus kuulsime taastuvenergia tootmise edusammudest ja väljakutsetest. Enefit Green on tänaseks installeerinud Soomes, Baltikumis ja Poolas kokku 1000 MW taastuvenergiat. Eestis lõpetati hiljuti Sopi-Tootsi tuulepargi 38 tuuliku ehitus, mis teeb sellest suurima tuulepargi Baltikumis.
Poolel teel Tartusse peatusime Imaveres, kus külastasime puidukeemiaettevõtet Fibenol. Ettevõtte tehnoloogia võimaldab paberipuitu ja puidutööstuse jääke toorainena kasutades toota puidupõhiseid keemiatooteid. Nägime mitmeid tooteid ka oma silmaga ja kõndisime ettevõtte territooriumil asfaldil, milles bituumen on asendatud ligniiniga.
Teist päeva alustasime EKJA kauaaegse liikme Hendrikson DGE külastamisega Tartus. Tegevjuht Heikki Kalle võttis meid vastu ja tutvustas Hendrikson DGE ajalugu ja praeguseid projekte. Ruumiplaneerimise ja keskkonnajuhtimise konsultatsiooniteenuste pakkumise kõrval sai ettevõte hiljuti valmis ka oma grupi ESG aruande. Hendrikson DGE töötab hetkel ka üleriigilise planeeringu „Eesti 2050“ ja selle keskkonnamõju strateegilise hindamisega.
Edasi liikusime ettevõttesse Foxway, mis tegeleb nutitelefonide, tahvelarvutite ja sülearvutite taaskasutusega. Ettevõte ostab koos mobiilioperaatoritega kasutajatelt ja ettevõtetelt kokku kasutatud seadmed, mis pärast puhastust, remonti ja põhjalikku testimist saadetakse järelturule. Kohapeal kuulsime huvitavaid fakte elektroonikajäätmetest ja nägime ka tootmise poolt. Kaasa võtsime soovituse, et mitte jätta oma seadmeid sahtlisse seisma, vaid kinkida need ära või müüa taaskasutuseks.
Reisi lõpetasime Tartu Ülikooli Kliinikumi külastamisega, kes on samuti EKJA tegevliige. Kliinikumil on EMAS keskkonnajuhtimisüsteemi registreering alates 2021. aastast. Keskkonnategevuse parandamisega tegeletakse järjepidevalt, näiteks on lõpetatud ühekordsete nõude kasutamine nii kohvikus, patsientide teenindamisel kui ka töötajate seas. Samuti minnakse üle LED valgustitele, kaugjahutusele ja viiakse läbi keskkonnahoidlikke hankeid.
Suur tänu ettevõtete ja organisatsioonide esindajatele, kes meid reisil lahkelt vastu võtsid!