MIS?
Rohelise muuseumi süsteemi võib vaadelda kui lihtsat keskkonnajuhtimissüsteemi. Rohelise muuseumi süsteem aitab muuseumidel hinnata ja vähendada oma keskkonnamõju ning tegutseda kestlikumalt. Paika on pandud põhimõtted ja tegevuskriteeriumid, mille järgimisel saab muuseum taotleda rohelise muuseumi tunnistust ning näidata sellega külastajatele oma keskkonnategevuste ulatust. Rohelise muuseumi süsteem hõlmab kõiki muuseumi tegevusi, alates muuseumihoone ja kogude haldamisest, keskkonnategevuste juhtimistest, töötajate ja huvirühmade kaasamisest kuni näituste, sündmuste, muuseumihariduse korraldamise ja sotsiaalse vastutuse teemadeni. Rohelise muuseumi süsteemi saavad rakendada kõik muuseumid sõltumata suurusest või teemavaldkonnast.
Kiire taaskasutus: lõppenud Rozentālsi näituse seintest on saanud Jeremy Shaw näituse istumisala. Allikas: Kumu kunstimuuseum
Olav Männi. Tuhkatriinu 1967. Allikas: Kumu kunstimuuseum
MILLEKS?
Muuseumid räägivad teiste ühiskondlike teemade kõrval kaasa ka üha olulisemaks muutuvatel keskkonnateemadel. Samas on muuseumidel hoonete, hoidlate, näituse- ja muude tegevuste kaudu ka oma keskkonnajalajälg. Muuseumihooned tarbivad energiat, näituste kujunduses kasutatakse materjale, rääkimata igapäevasest jäätmetekkest, veekasutusest ning transpordist ja tööreisidest. Seetõttu on oluline, et ka muuseumid pööraksid tähelepanu oma keskkonnajalajälje vähendamisele, andes nii oma panuse rohepöördesse. Peale selle on muuseumidel unikaalne võimalus olla ise keskkonnateadlikkuse ja jätkusuutlikkuse teemade usaldusväärne vahendaja oma sihtrühmadele ning ühiskonnas laiemalt.
KUIDAS?
Rohelise muuseumi tunnistuse saamiseks peab muuseum viima oma tegevuse kooskõlla rohelise muuseumi põhimõtete ja tegevuskriteeriumitega. Põhimõtted ja kriteeriumid on välja toodud rohelise muuseumi kontrollküsimustikus, mis annab juhiseid olulistest tegevustest ja nõuetest, mis peavad olema enne tunnistuse taotlemist rakendatud. Rohelise muuseumi põhimõtteid ja tegevuskriteeriumeid võib muuseum rakendada ise või kasutades konsultandi abi.
Allikas: Eesti Rahva Muuseum
Rohelise muuseumi süsteemi on välja töötanud Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus koos Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Eesti Rahvuskomiteega. Rohelise muuseumi süsteemi haldab ja tunnistusi annab välja Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon.
Rohelise muuseumi tunnistuse taotlemiseks tuleb pöörduda Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni poole (ekja@ekja.ee), kes enne tunnistuse väljastamist viib muuseumis läbi auditi. Pärast edukat auditit väljastab EKJA teie muuseumile rohelise muuseumi tunnistuse.
Tunnistuse taotlemine on tasuline.
KASULIKKU MATERJALI
Sustainability and museums
Muuseumide Assotsiatsiooni (The Museums Association) poolt koostatud aruteludokument, mis julgustab ja suunab muuseume mõtlema jätkusuutlikkumalt, andes ideid ja mõtteid, kuidas edasi liikuda.