Üha globaalsemaks muutuvate tarneahelate tõttu suurenevad ka toodete pakendamisest tulenevad keskkonnamõjud. See kehtib eriti n-ö tööstuslike pakendite puhul, kus tavatingimustes kasutatavad ringsed pakendilahendused (nt korduskasutus ja materjalide ringlussevõtt) ei ole kergesti rakendatavad. Pakendatud tööstustooteid ja -materjale veetakse eri riikidesse ja piirkondadesse, kus pakendite ringlussevõtu tase võib olla väga erinev. Nii liigub suur osa selliseid pakendimaterjale ringlusest välja ja muutub kasututeks jäätmeteks. Tööstuslike pakendilahenduste puhul on siiani samuti kasutatud väga erinevaid materjale, mis alati ei ole kõige keskkonnahoidlikumad. Samas on globaalsel tasandil suurenenud nii regulatiivne kui ka majanduslik surve pakendite efektiivsemaks kasutamiseks ja ringlussevõtuks. Nefab Packaging OÜ arendab ja pakub ringseid pakendilahendusi, mis aitavad vähendada kulusid ja tekkivat keskkonnamõju.
Nefab Packaging OÜ on osa rahvusvahelisest terviklikke pakendilahendusi pakkuvast Nefab grupist. Ettevõte alustas Eestis tegevust 2001. aastal, kui tööd alustas Nefabi pakenditehas Lagedil. Nefab Eesti üksuses töötab praegu üle 200 inimese. Ettevõte tegeleb papp- ja vahtplasttoodete, vineer- ja puitkastide ja teiste puittoodete tootmise ning erilahenduste loomisega. Lisaks pakub Nefab erinevaid toetavaid teenuseid ja konsultatsioone kliendi toodete ja vajaduste põhjal, näiteks laohaldusteenust, disainiteenust, pakketeenuseid, hankelogistikat ning toote olelusringi analüüsi, mis kõik aitavad logistika ja pakkematerjalide optimaalse kasutuse kaudu kujundada keskkonnahoidlikke pakkelahendusi.
Kuna pakkelahendused on väga ressursimahukad, siis pöörab Nefab üha enam tähelepanu uute ringsete lahenduste arendamisele ja pakkumisele. Ettevõtte disainerid on osalenud ringdisaini auditi ja Sprindi (vt ka www.ecodesigncircle.eu) töötubades, mille tulemusel on välja töötanud terve hulga ringseid pakendilahendusi.
Nefabi ringsed pakendilahendused keskenduvad nii pakendi disainile, materjalivalikule kui ka korduskasutatavusele. Näiteks ühekorrapakendite puhul on oluliseks ressursisäästuks pakkematerjali kaalu vähendamine, näiteks vineeri asendamine lainepapiga.
Oluliseks ressursi kokkuhoiuks on ka korduvaks kasutamiseks mõeldud pakendid. Nefabi olemasolevate lahenduste põhjal saab disainida kliendile sobiliku ja kompaktse pakkelahenduse asendamaks ühekordseid pakkematerjale.
Lisaks on Nefab Packaging OÜ välja töötanud nn teenustoote: kliendile pakutakse pakendi tagasivõtmist, hooldust ja sorteerimisteenust. Pakendite hooldamisega, sh katkiste osade parandamise ja asendamisega, saab kokkuvõttes pakendi eluiga oluliselt pikendada. Lisaks sellele on Nefabil kui pakendi tootjal sellisel juhul võimalik saada otsest tagasisidet oma toote ja selle puuduste kohta, mida on võimalik operatiivselt parandada.
Nefab Packaging OÜ pakendilahendused on võimaldanud ettevõttel pakkuda oma klientidele kulutõhusat ja keskkonnasäästlikku teenust. Nefab oskab oma klientidele pakkuda ka konkreetseid arvutusi erinevate pakkelahenduste keskkonnamõju kohta (olelusringi hindamise mudeli abil). Ringsed pakkelahendused on ka majanduslikult säästvamad. Näiteks, sama plastist pakkematerjali taaskasutamine võib olla pea viis korda odavam kui uue sama pakendi kasutuselevõtt.
Globaalsete tarneahelate pakendite korduskasutuse lahenduste sisseviimise suurimateks takistusteks on lisategevused ja investeeringutega seotud kulud. Praegu eelistab valdav osa kliente siiski odavamat hinda ja lihtsust, mida siiani on pakkunud lineaarne pakendisüsteem. Pakendite korduskasutamine eeldab ka kliendipoolseid jõupingutusi (nt pakendite kokkukogumine, ladustamine jms). Logistilisest ja tarneahelate iseärasusest tulenevalt võib korduskasutatavate pakendite tagastamine olla samuti väga kulukas. Seega nõuab ringsete pakendilahenduste kasutamine klientide valmisolekut ja tihedat koostööd pakendilahenduse pakkujaga. On vaja kindlaks teha, millega olemasolevaid materjale asendada, kuidas muuta protsess efektiivsemaks ja majanduslikult kasumlikuks. Kogu protsess võib võtta kaua aega ning tulemus ei pruugi olla kliendile rahaliselt vastuvõetav. Näiteks teatud keskkonnahoidlikumad vahtplastid võivad olla õlibaasil vahtplastist kuni 50% kallimad.
Nefabi kogemus näitab, et klientide huvi keskkonnahoidlikumate pakendilahenduste vastu on suurenemas. Samas ei tähenda valmisolek võimalike lahenduste rakendamise vastu seda, et see ka alati kasutusse läheks.
Ringsete pakendilahenduste aluseks on siiski eelkõige pakenditootja enda arusaam ja pädevus uudseid lahendusi disainida ja pakkuda.