Ringdisaini strateegiate kategooriad
Materjalikasutuse väärtustamine keskendub kvaliteetsete ja võimalikult keskkonnasõbralike ja jätkusuutlike materjalide valikule ja materjalikoguse optimeerimisele. Eesmärk on tagada võimalikult optimaalne/minimaalne materjali kogus tootes (nt toote suuruse vähendamine, kaalu kergendamine, kärgkonstruktsiooni või täiesti uute lahenduste (nt digitaalsed lahendused) arendamine.
Tõhus ja jäätmevaba tootmine keskendutakse ressurssi- ja energiatõhususele. Näiteks leitakse kasutust ettevõtte siseselt tekkivatele jääkide ja jäätmetele või kasutatakse teiste ettevõtete jäätmeid (vt ka materjalikasutuse sulgemine). Pidevalt otsitakse võimalusi energia tõhusamaks kasutamiseks. Tavaliselt keskenduvad ettevõtted eelkõige sellele ringdisaini strateegiale.
Materjalikasutuse aeglustamine ehk toote eluea pikendamine on üks olulisemaid ja ka keerulisemaid ringdisaini strateegiaid. Eesmärgiks on toote kõrge väärtuse loomine, hoidmine ja taastamine ning toote korduvkasutuse tagamine.
Materjalikasutuse sulgemine keskendub toodete/materjalide/jäätmete ringlussevõtule. Jäätmeteks muutunud tooted või nende osad/materjalid võivad olla väärtuslik toore uue toote valmistamiseks (ringlussevõtt). Toodete lihtsaks ringlussevõtuks peavad need olema vastavalt disainitud ehk kergesti lammutatavad. Lisaks peavad olema paigas toote tagasivõtmise süsteemid ning toote või toote osade ümbertöötlemise võimekus.
Materjalikasutuse vältimine on toote-teenusena süsteemid, ehk toode teenusena, rentimine, jagamismajandus, elektroonilised tooted ja teenused digilahendused.
Ringdisaini/ärimudeli strateegia
Tööriistad
Eesti Disainikeskuse, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI Tallinn) ja EKJA koostöös valminud veebilehelt leiab RINGDISAINI AUDITI KÜSIMUSTIKU, mida täites saavad ettevõtted tagasisidet oma valmisolekust ringdisaini rakendada ning suunised, milliseid abivahendeid kasutada, et oma tegevust ja tootearendust rohkem ringsemaks muuta.
Ringdisaini auditi eesmärgiks on hinnata organisatsioonide disaini- võimekust ja võimalikke disaini lähenemisi, et integreerida disaini ja ringmajandusega seotud aspektid nende tootearenduse protsessi.
Ringdisaini audit saab aidata iga ettevõtet või organisatsiooni selle praeguse disainivõimekuse, strateegia, praktikate ja tootearenduse analüüsimisel. See sobib eelkõige väikestele ja keskmise suurusega organisatsioonidele ning juba eksisteerivatele organisatsioonidele, sest metoodika keskendub olemasolevate disainijuhtimise praktikate, samuti olemasolevate toodete ja teenuste hindamisele.
Ringdisaini sprint sisaldab endas ringmajandusealast koolitust, praktilisi ülesandeid ja ettevõtte konkreetse probleemi (toote, teenuse arendus) lahendamist disainmeetoditega. Sprindi eesmärk on töötada välja ettevõttele ringmajanduse äristrateegia ühe konkreetse toote või teenuse raames ja kaardistada peamised ärimudeli komponendid. Ringdisaini sprint jaguneb kaheks järjestikuseks töötoa päevaks. Töötubadele eelnevalt viivad sertifitseeritud partnerid vajadusel/võimalusel läbi ka ringdisainiauditi, mis loob esmase arusaama ettevõttesisesest muudatuse vajadusest ning annab töötoa läbiviijale sisendi, mis aitab tal töötoa jooksul ettevõtte vajadusi paremini eesmärgistada. Samas saab sprindiga alustada ka ilma eelneva auditita.
Loe rohkem Disainikeskuse kodulehelt!