Telefon: +372 627 6100 E-post : ekja@ekja.ee

Uudis

27
nov.

Millised on kodukontori keskkonnamõjud ja milliseid rohelise kontori põhimõtteid kodukontoris kindlasti järgida?

COVID-pandeemia muutis meie töötegemise asukohta – kodukontorist sai uus normaalsus. Kuna töötajad hindavad üha enam paindlikke töötingimusi, on oluline mõelda, millised mõjud on sellel keskkonnale ja töötajale. SEI Tallinna eksperdid tõid välja kodukontori positiivsed ja negatiivsed mõjud keskkonnale ning kolm soovitust, milliseid rohelise kontori põhimõtteid ka kodus järgida.

Millised mõjud on keskkonnale kui suureneb kodukontoris töötamise osakaal? Kas mõjud keskkonnale suurenevad või vähenevad?

Üldiselt mõjud keskkonnale vähenevad, kuid see sõltub paljuski konkreetsest kontekstist ja töötamise korraldamise viisidest.

Võimalik positiivne mõju keskkonnale:

  • Väiksem transpordi saaste (sh kliimamõju) tulenevalt vähemast transpordivajadusest (tööle-koju liikumine) – suurem kodukontoris töötamise osakaal vähendab tööle ja koju sõite. See toob kaasa kasvuhoonegaaside ja teiste saasteainete emissioonide vähenemise.
  • Vähem linnakeskkonna koormust – väiksem vajadus tööle-koju liikumiseks  vähendab ka  õhusaastet ja müra linnades, parandades sealset elukvaliteeti ja looduskeskkonna seisundit.
  • Kontorihoonete energiakasutuse vähenemine ja optimeerimine – kontorihooned vajavad kütte, jahutuse ja valgustuse jaoks palju energiat. Kontoripinna väiksem vajadus vähendab ka nende hoonete ülalpidamiseks vajamineva energia kogust.  

Võimalik negatiivne mõju keskkonnale:

  • Kodukontorite suurenenud kasutamisest tulenev suurem energiakasutus (sh kliimamõju) – kui inimesed töötavad kodus, võib energia tarbimine hajuda ja tõusta, sest kodudes kasutatakse rohkem elektrit kütte, valgustuse ja elektroonikaseadmete jaoks, mida varem kasutati tsentraalselt kontorites. Kodudes kasutatav energiaallikas võib olla suurema süsiniku jalajäljega kui kontorites kasutatav energia ja seda on raskem keskselt ja tõhusalt juhtida, sh taastuvenergiale üle minna. Samas on üldjuhul kodukontorites töötegemiseks tarbitud lisaenergia (eelkõige kontoriseadmete ja valgustuse jaoks) suhteliselt väike.
  • Tühjade kontorihoonete alakasutus – kui kontorihooneid ei kasutata täies mahus, võivad need jääda energiat raiskavaks, näiteks kui hoonetes töötavad seadmed või süsteemid jäävad osaliselt käiku.
  • Tehnoloogia ja seadmete optimaalne kasutamine on keeruline – kodukontorites töötamine võib kaasa tuua lisainventari ja seadmete soetamise vajaduse ja dubleerimise. Kodukontorisse üleminek nõuab tihti uute seadmete (monitorid, mööbel, laualambid jms) ostmist, mis suurendab lisaressursside kasutamist ja jäätmeteket.
  • Keskkonnamõjule lisaks on kodukontorite kasutamisega seotud nii positiivseid kui ka negatiivseid sotsiaalseid mõjusid. See sõltub paljus töö iseloomust ning ka inimeste enda valmisolekust sh psühholoogilisest valmisolekust, mis võib olla erinevate inimeste puhul küllaltki erinev. 

Milliseid rohelise kontori põhimõtteid tuleks kindlasti ka kodukontoris järgida? 

Rohelises kodukontoris peaks võimalusel jälgima võimalikult suurel määral ka tavakontorites juurutatud keskkonnapõhimõtteid ja -tegevusi. Rohelise kontori põhimõtete kasutamine kodus aitab vähendada ka kodu energia, vee jm kulusid.

Kindlasti peaks  järgima lihtsaid energia kokkuhoiu meetmeid, mis ka rohelise kontori töötajate meelespeas kirjas. Päevavalguse ärakasutamiseks paigutage töölaud akende lähedusse. Kustutage asjatu valgus ja kasutage LED lampe.

Vee kokkuhoiuks tasuks kontrollida, kui suur on kodus kraani veekulu minutis (l/min) . Üldiselt oleks hea, kui veehulk kraanidest ei ületaks 7 l/min.  Kraani veekulu vähendamiseks kasutage veetõhusaid segisteid või varustage segisti õhustiga (aeraatoriga). Üks õhusti võib veekulu vähendada olulisel määral. Ka kodudes võiks olla veesäästlikud kahesüsteemsed tualettpotid.

Jäätmete sortimisel tuleks lähtuda samadest põhimõtetest, mida järgitakse rohelistes kontorites.

Kodukontoris peaks töötaja täitma samu töötervishoiu- ja ohutuse nõudeid, mis kontoris. Töötaja peab jälgima, et ta teeks tööd ergonoomiliste vahenditega ja õiges asendis. Tööohutuse juurde kuulub ka puhkepauside tegemine tööpäeva jooksul enda sirutamiseks ja silmade puhkamiseks. Seega tehke ka kodukontoris regulaarselt pause ja kontoritöötajale mõeldud virgutavaid võimlemisharjutusi.

Seega peaks juhul kui kontorites töötab märkimisväärne osakaal töötajatest viima läbi regulaarseid kodukontorite hindamisi (nt eraldi küsimustike kaudu), et välja selgitada keskkonnategevuse taset ja töötingimusi ning pakkuma töötajatele nõu ja tuge kodukontorite rohelisemaks ja tervislikumaks muutmisel. Soovitatav on ka see, et tööandja kompenseerib kodukontorite keskkonnahoidlikumaks ja tervislikumaks tegemise kulud või pakub vajalikke vahendeid (nt mööblit ja monitore).

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...

Liitu Rohelise Kontori uudiskirjaga!

 

Vali list

Oled listiga liitunud. Aitäh!