Sertifitseerimine

Sertifitseerimine on organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemi (KKJS) vastavuse tõendamine rahvusvahelise standardi ISO 14001 (Eesti Standardikeskus) või Euroopa Liidu EMAS määruse nõuetele, mida viib läbi organisatsioonist sõltumatu kolmas osapool ehk sertifitseerija.
Sertifitseerimisprotsessiks ettevalmistumine. ISO 14001 nõuete või EMAS määruse nõuete kohane keskkonnajuhtimissüsteemi sertifitseerimine vajab organisatsiooni poolset põhjalikku ettevalmistust ja standardis toodud nõuete juurutamist organisatsioonile sobivas vormis. Organisatsioonid juurutavad keskkonnajuhtimissüsteemi ise või kasutavad vajadusel ka konsultantide abi. EKJA poolt aktsepteeritud konsultandid leiad siit.

Sertifitseerimise ettevalmistamiseks tuleks jätta piisavalt aega ja valida aegsasti välja ka sobiv sertifitseerija ning välja selgitada sertifitseerija nõudmised ja soovitused sertifitseerimise läbiviimiseks.

Sertifitseerimise käik võib sertifitseerijatel olla mõneti erinev, kuid üldjoontes viiakse sertifitseerimine läbi järgmisi etappe järgides:

Esmakülastus ehk eelaudit, kus sertifitseerija informeerib organisatsiooni sertifitseerimisprotsessi käigust ning hindab peamiselt KKJS dokumentatsiooni baasil, kas organisatsioon on valmis põhiauditiks. Vajaduse korral esitatakse ja arutatakse läbi süsteemi puudujäägid (mittevastavused). Tavaliselt saadetakse enne eelauditit sertifitseerijale tutvumiseks KKJS põhidokumendid. Eelauditiga määratakse kindlaks põhiauditi toimumise aeg ja täpne ajakava.

Sertifitseerimisaudit ehk põhiaudit kestab tavaliselt paar päeva (päevade arv pannakse paika sõltuvalt organisatsiooni suurusest), mille jooksul sertifitseerija hindab intervjuude, vaatluste ja dokumentatsiooni põhjal organisatsiooni keskkonnaalaste juhtpõhimõtete ja keskkonnajuhtimissüsteemi protsesside vastavust ISO 14001 või EMAS määruse nõuetele. Sertifitseerija saadab organisatsioonile eelnevalt auditi ajakava. Auditi tulemusena koostab sertifitseerija kirjaliku auditi aruande, mis sisaldab auditi järeldusi, mittevastavusi ja tähelepanekuid. Kui leitud mittevastavused on korrigeeritud, väljastab sertifitseerija keskkonnajuhtimissüsteemi sertifikaadi, mis kehtib 3 aastat.

Sertifitseerimine on organisatsioonile oluliseks verstapostiks, ometi ei tähenda selleni jõudmine töö lõppemist. Sertifitseerimine on esimene samm, millele järgneb pidev kokku lepitud keskkonnaalaste protsesside ja tegevuste elluviimine ning parendamine.

Perioodilised vaheauditid. Pärast sertifikaadi väljastamist viib sertifitseerija üldjuhul kord aastas läbi korralised vaheauditid (vaheauditite sagedus pannakse paika sõltuvalt organisatsiooni suurusest), et hinnata organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemi jätkuvat toimimist ja parendustegevusi. Ka perioodilise auditi tulemusena koostab sertifitseerija kirjaliku auditi aruande, mis sisaldab auditi järeldusi, mittevastavusi ja tähelepanekuid. 

Sertifitseerijad

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...