EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) on keskkonnajuhtimise ja auditeerimise skeem, mille nõuded on kehtestatud Euroopa Liidu määrustega.
Kuigi EMAS on mõeldud peamiselt Euroopa Liidu liikmesriikide organisatsioonidele, on see määrus kasutatav ka rahvusvaheliselt. 2001. aastani oli EMAS mõeldud vaid tööstussektori ettevõtetele, kuid 2001. aastal laiendati määruse rakendusala ning nüüd võivad EMASi tunnustust taotleda ka teiste sektorite ettevõtted ja organisatsioonid, sh ülikoolid, kohalikud omavalitsused, ametkonnad jt.
Käesoleval ajal kehtib 2009. aasta lõpul jõustunud EMAS III määrus – Euroopa Parlamendi ja nõukogu (EÜ) määrus 1221/2009. Lisaks selle määruse nõuetele tuleb arvestada ka Euroopa Komisjoni määrustega 2017/1505 ja 2018/2026, millega on muudetud EÜ määruse 1221/2009 lisasid I, II, III ja IV.
EMAS ja ISO 14001 nõuded keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamise osas on samad (vt nõuded Juhtimissüsteemi rakendamine), kuid EMAS määrusega on kehtestatud veel mõned lisanõuded:
- ettevõtte peab koostama esialgse keskkonnaülevaate (lisa I);
- EMAS esitab rangemad nõuded töötajate aktiivsemale kaasamisele, vastavusele õigusaktidega, teabevahetusele ning keskkonnategevuse tulemuslikkusele (lisa II B osa), samuti siseauditile (lisa III);
- ettevõtte peab koostama nõuete kohase keskkonnaaruande (lisa IV) ja see peab olema avalikkusele kättesaadav.
Väikestele ettevõtetele on välja töötatud EMAS easy meetod, mis võimaldab lihtsamini EMAS nõudeid rakendada.
EMAS keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine on vabatahtlik, kuid EMAS sertifitseerimisauditi läbimiseks ja registreeringu saamiseks tuleb ettevõttes keskkonnajuhtimise sisseseadmiseks järgida EMAS määruse ja seotud lisade nõudeid.
Võrreldes ISO 14001 sertifikaadi saamisega on EMAS registreeringu saamise protseduur EMAS lisanõuete tõttu pikem, kuna hõlmab ka keskkonnaaruande erapooletut tõendamist ning EMAS registreerimise protsessi läbitegemist.
2021. aasta alguse seisuga on maailmas 4582 EMASi kohaselt registreeritud ettevõtet (sh 7661 tegevuskohta). Eestis on 2021. aasta märtsi seisuga registreeritud 12 ettevõtet, täpsema nimekirja leiad siit.
Euroopa Liidu liikmesriigina on Eestil kohustus omada EMAS määruse rakendamiseks vajalikku riiklikku struktuuri, milleks meil on Keskkonnaministeerium ning pädeva EMAS registreerimise asutusena Keskkonnaagentuur. EMAS kohta leiab lisainfot ka Euroopa Komisjoni EMAS kodulehelt.