Enam kui poole sajandiga on plastidest saanud inimühiskonna lahutamatu osa ja plastide kasutamine erinevates valdkondades kasvab kiiresti. Globaalsel tasandil kasutatakse praegu plasti ligikaudu 45 kg inimese kohta ja see kogus suureneb lähikümnenditel oluliselt. Euroopas, nagu ka mujal maailmas, kasutatakse suurem osa plaste pakendite valmistamiseks (ca 40%). Samas on plastid muutunud ka üheks suuremaks globaalsete keskkonnaprobleemide põhjuseks. Tulenevalt vastupidavusest jääb plastprügi loodusesse ja merekeskkonda aastasadadeks, kahjustades tugevasti ökosüsteeme. Pakutakse, et praeguse plastireostuse kiiruse juures võrdsustub kalade ja plastprügi kogus maailmameres 2050. aastaks. Oluline osa plastijäätmetest ja nendega seotud keskkonnaprobleemidest on just plastist ühekorratoodetel, sh plastist müügipakenditel. Plastist müügipakend võib koosneda väga erinevatest plastiliikidest, mistõttu on selle ringlusse võtmine keeruline ja majanduslikult kulukas. Nii liigub valdav osa elanikkonnalt liigiti kogutud plastpakendist ikkagi põletusse.
Neular OÜ on välja töötanud uuendusliku plastpakendite ringlussevõtu lahenduse, mis lubab plastist müügipakendi ümber töödelda erineva suuruse ja otstarbega toodeteks, millel on lai kasutusvõimalus.
Neular OÜ on 2016. aastal loodud ja Eesti kapitalil põhinev ringmajandusettevõte, mis tegeleb plastpakendite ringlussevõtu ja plastist profiilide tootmisega. Neular on välja töötanud uuendusliku ja patenteeritud tehnoloogilise lahenduse kodumajapidamistes tekkivate segaplastist pakendijäätmete ringlussevõtuks. Plastjäätmed sulatatakse ja töödeldakse ekstruuderis ning selle protsessi tulemusel on võimalik toota kiirelt suurtes kogustes erineva suuruse ja otstarbega plastprofiile. Toodetud ringne plastmaterjal on väga ilmastikukindel (veekindel, hallitus- ja hooldusvaba ning UV-kindel) ja nii on sellest võimalik toota väga erinevaid tooteid alates klassikalisest hobuboksist ja aiamööblist kuni massiivsete mürasummutusseinte ja privaataedadeni välja. Aastane tootmismaht on 5000 tonni ja ettevõte plaanib tootmisvõimsust oluliselt suurendada. Neular on ainus Põhja-Euroopas asuv ettevõtte, mis suudab sellisel kujul segaplastjäätmeid ringlusse võtta.
Neulari ainulaadne protsess kasutab vähem loodusvarasid ning tulemuseks on 100% ringlusse võetud ja 100% ringlusse võetav, uskumatult keskkonnasõbralik tootevalik, mis ei vaja hooldust ning mille omadustele ja kasutusaladele ei ole võrdset. Neulari tooted on disainitud pikaealiseks: tooted on veekindlad, hallitus- ja hooldusvabad ning lisaks ka UV-kindlad. Toote eluea lõpus on võimalik vanad kasutatud lauad ja ka tootmisprotsessis paratamatult tekkivad tootmisjäägid suunata uuesti töötlemisele.
Neular pakub ringlussevõtu seisukohast probleemsetele segaplastist müügipakenditele nii majanduslikult kui ka keskkonna seisukohast parimat lahendust ringlusse võtmiseks. Tänu sellele on võimalik vähendada ladestamisele või põletamisele minevat plastist pakendijäätmete kogust. Lisaks võimaldab selline lahendus täita üha karmimaid plastpakendijäätmete ringlussevõtu eesmärke. Neulari tehnoloogiaga valmistatakse väga erinevaid lõpptooteid, millel on juba turunõudlus olemas. Saadud materjal lubab arendada ka uusi tooteid ja leida uusi kasutusvaldkondasid, asendades esmasest toormest valmistatud tooteid oluliselt keskkonnahoidlikumate ja ringsemate toodetega.
Ringmajanduse teadlikkuse ja ka pakendijäätmete ringlussevõtu uute eesmärkide valguses on suurenenud selliste toodete nõudlus. Neular müüb praegu oma tooteid erinevatele klientidele üle maailma.
Kuigi tarbijate keskkonna- ja ringmajanduse alane teadlikkus on viimastel aastatel selgelt kasvanud, tuleb siiski täiendavalt tegeleda klientide harimisega neis küsimustes. Nii ehitusmaterjalide puhul kui ka muudes Neulari praegustes tootevaldkondades on juurdunud pigem konservatiivne ja traditsioonidest kinni hoidev suhtumine. Palju sõltub vahendajate huvidest ja eelistustest. Nii on jätkuvalt oluline klientidele selgitada Neulari tootmisprotsessi ja toodete erinevust traditsioonilistest materjalidest ja toodetest.
Lisaks on Eestis suureks väljakutseks sobiva toorme (pakendijäätmete) hankimine ja kättesaamine. Eesti praegune pakendijäätmete kogumise ja käitlussüsteemi toimimine ei motiveeri kogutud pakendijäätmete ringlussevõtu eest vastutavaid osapooli pakendijäätmeid Neularile üle andma. Nii on ettevõte sunnitud suurema osa pakendijäätmetest sisse vedama teistest riikidest.
Ettevõtte valdkonna spetsiifikast tingituna on oluline pöörata pidevat tähelepanu tehnoloogia arendamisele.