Sertifitseerimine on organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemi vastavuse tõendamine rahvusvaheliste standardite (ISO 14001, ISO 50001, jt) või Euroopa Liidu EMAS määruse nõuetele, mida viib läbi organisatsioonist sõltumatu kolmas osapool ehk sertifitseerija.
Sõltumatu osapoole väljastatud keskkonnajuhtimissüsteemi sertifikaat annab nii klientidele kui laiemale avalikkusele kinnituse, et ettevõtte keskkonnategevused on läbi mõeldud ja tegeletakse järjepideva parendamisega. Teatud ettevõtetele ja organisatsioonidele on sertifitseeritud keskkonnajuhtimissüsteem hädavajalik oma tegevuse jätkamiseks, näiteks nõuavad sertifikaati kliendid või on see õigusakti nõue.
Ettevõtte sertifitseerimise eelduseks on nõuetekohaselt rakendatud keskkonnajuhtimissüsteem, läbi viidud siseaudit ning juhtkonnapoolne ülevaatus.
Aegsasti tasuks välja valida ka sobiv sertifitseerija ning välja selgitada sertifitseerija nõudmised ja soovitused sertifitseerimise läbiviimiseks. Eestis on juhtimissüsteemide sertifitseerijad Bureau Veritas Eesti OÜ, BM Trada Eesti OÜ, DNV GL Eesti OÜ, LRQA Sverige AB, Metrosert AS, TÜV Eesti OÜ, neist Metrosert AS ja DNV Eesti OÜ teostavad ka EMAS auditeid.
Sertifitseerimise käik võib sertifitseerijatel olla mõneti erinev, kuid üldjoontes viiakse sertifitseerimine läbi järgmistes etappides:
- Esmakülastus ehk eelaudit, kus sertifitseerija informeerib organisatsiooni sertifitseerimisprotsessi käigust ning hindab, kas organisatsioon on valmis põhiauditiks. Vajaduse korral esitatakse ja arutatakse läbi süsteemi puudujäägid (mittevastavused). Tavaliselt saadetakse enne eelauditit sertifitseerijale tutvumiseks keskkonnajuhtimissüsteemi põhidokumendid. Eelauditiga määratakse kindlaks põhiauditi toimumise aeg ja täpne ajakava.
- Sertifitseerimisaudit ehk põhiaudit toimub ettevõtte suurusest ja keerukusest sõltuvalt üks või mitu päeva eelnevalt kokkulepitud ajakava alusel. Sertifitseerija hindab intervjuude, vaatluste ja dokumentatsiooni põhjal organisatsiooni keskkonnaalaste juhtpõhimõtete ja keskkonnajuhtimissüsteemi protsesside vastavust ISO 14001 standardi või EMAS määruse nõuetele.
EMAS auditi käigus toimub lisaks ka ettevõtte keskkonnaaruande tõendamine, mis hõlmab aruande sisu ja esitatud andmete vastavuse kontrolli.
Auditi tulemusena koostab sertifitseerija kirjaliku auditi aruande, mis sisaldab auditi järeldusi, mittevastavusi ja tähelepanekuid. Kui leitud mittevastavused on korrigeeritud, väljastab sertifitseerija keskkonnajuhtimissüsteemi sertifikaadi, mis kehtib 3 aastat. Samuti antakse ettevõttele õigus kasutada sertifitseerimismärgiseid.
EMAS auditi järgselt teostatakse ettevõtte taotluse alusel lisaks EMAS registreeringu protseduurid, millega kantakse ettevõte nii liikmesriigi kui ka Euroopa Liidu ühtsesse EMAS registrisse. EMAS registreeritud ettevõte saab registreerimisnumbri ja omab õigust kasutada EMAS märgist (näiteks tõestatud keskkonnaaruannetes jm). Eestis teostab pädeva asutusena registreerimist Keskkonnaagentuur ja selle kohta vt täpsemalt infot siit.
Sertifitseerimine / EMAS registreerimine on organisatsioonile oluliseks verstapostiks, ometi ei tähenda selleni jõudmine töö lõppemist. Sertifitseerimine on esimene samm, millele järgneb pidev kokku lepitud keskkonnaalaste protsesside ja tegevuste elluviimine ning parendamine.
- Perioodilised vaheauditid. Pärast sertifikaadi väljastamist või EMAS registreeringut viib sertifitseerija üldjuhul kord aastas läbi korralised vaheauditid, et hinnata organisatsiooni keskkonnajuhtimissüsteemi jätkuvat toimimist ja parendustegevusi. Ka perioodilise auditi tulemusena koostab sertifitseerija kirjaliku auditi aruande, mis sisaldab auditi järeldusi, mittevastavusi ja tähelepanekuid.