Uus Roheline Kontor: Eesti Pandipakend
Eesti Pandipakend on tootjavastutusorganisatsioon, kelle ülesandeks on üle-eestiliselt korraldada pandiga pakendite kokku kogumist ja taaskasutamist. Igal aastal tehakse joogitaara kokkukogumisel uusi rekorded. Kuigi ettevõttel on sertifitseeritud ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteem otsustasid nad taotleda oma kontorile ka Rohelise Kontori tunnistust. Helen Murula, Eesti Pandipakendi keskkonna- ja kvaliteedispetsialist, jagas oma ettevõtte kogemusi Rohelise Kontori tunnistuse esmase taotlemise teekonnal ning järgmisi unistusi.
Millega Eesti Pandipakend tegeleb?
Eesti Pandipakend on tootjavastutusorganisatsioon, mis aitab pakendiettevõtjatel ja jaemüüjatel täita seadusest tulenevat kohustust koguda tarbijatelt kokku tagatisrahaga pakendid ning suunata need ringlusse. Lisaks põhitegevusele aitab Eesti Pandipakend üritusekorraldajatel ja toitlustajatel hoida oma üritused ühekordsete nõude vabana pakkudes Panditopsi korduskasutatavate nõude renditeenust.
Miks otsustasite taotleda Rohelise Kontori tunnistust?
Üheks Eesti Pandipakendi põhiväärtuseks on puhas keskkond. Oleme organisatsioonina pühendunud keskkonda hoidma ja seda mitte ainult oma põhitegevuses, vaid igas meiega seotud töölõigus. Eesti Pandipakendile on omistatud ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteem, ent tundsime, et Rohelise Kontori loogika rakendamine aitab meil oma keskkonnahoidlike printsiipe veelgi täiendada.
Enne Rohelise Kontori projekti algust oli meeskond veendumusel, et meie kontor on juba rohekontori vääriline, sest olime juba varasemalt juurutanud Rohelisele Kontorile omaseid põhimõtteid. Projekti käigus jõudis Rohelise Kontori töörühm kiiresti selgusele, et meie kontor oli küll laias laastus eeskujulikult roheline, et tunnistuse saavutamiseks peame siiski mõnedele aspektidele täiendavalt tähelepanu pöörama ja endid harima.
Milliste valdkondade rakendamine on/oli kõige keerukam?
Meie jaoks kõige suurem väljakutse oli keskkonnamõõdikute andmete hankimine ja arvutusmetoodika väljatöötamine. Eesti Pandipakendi kontor asub ühes hoones koos pandipakendite käitluskeskuse ning Panditopsi lao- ja pesukeskusega, mis tähendab, et meil on hoones ühine jäätmekäitlus, energia- ja veetarve. Kontori jäätmehulga teadasaamiseks korraldasime jäätmeauditi, kus mõõtsime nädala jooksul tekkinud tavajäätmete hulka, mille järgi arutasime omakorda maksimaalsed tekkekogused liigiti. Küll aga elektritarbe teadasaamiseks paigaldasime II korruse kontori elektrikilpi lisamõõdiku. I korruse kontori elektrikilp toidab ka kontoriväliseid seadmeid, mistõttu seal pidime kokku arvutama päevas maksimaalse kontoriseadme energiatarbe.
Milliste tegevuste üle olete eriti uhked?
- Hoone katusele paigaldatud päikesepaneelid – enda toodetud roheenergia tarbimine ja ülejäägi müümine võrku.
- Optimeeritud ventilatsioonisüsteem, mis töötab ainult tööajal.
- Harva külastatavates ruumides on paigaldatud liikumisandurid.
- Käte kuivatamiseks paigaldatud käterätikud ja -kuivatuspuhurid.
- Joogiveepuhastussüsteemi ja kraani paigaldamine trassiveele.
- Uuendatud jäätmetepoliitika – uued liigiti kogumise juhendid ning täiendatud kogumiskohad.
- Mahe ja vastutustundlikult hangitud kohvioad ja purutee.
- Töökeskkonna mugavdamine – oleme kontorisse juurde toonud õhku puhastavaid taimi ning loonud rohelise puhke ja nõupidamiste ruumi.
- Eelistame sisekujunduses Eesti disaini või upcycle tooteid.
Kuidas olete kaasanud kolleege Rohelise Kontori tegevustesse, nende keskkonnateadlikkust tõstnud?
Peamised kaasamismeetodid on erisugused seminarid, koolitused ja ühisüritused nagu Rohelise kontori seminar, liikumisväljakutsed, digiprügi koristuspäev, kontori korrastuspäev jms. 2023. aasta jaanuaris organiseerisime Rohelise Kontori seminari, mille käigus tutvustas Rohelise Kontori töörühm selle olemust ja sisu, kordasime üle jäätmepoliitika ning tutvustasime keskkonnamõõdikuid. Seminaril tegime meeskonnaga läbi ka praktilise jäätmete liigiti kogumise mängu ning uue joogivee maitsmistesti, kus võrdlesime tavapärast joogiveetrassi, pudelivett, puurkaevuvett ning uue joogivee puhastustsüsteemi vee maitset. Eesti Pandipakendi sisekommunikatsioonis kasutatavasse suhtlusplatvormi Slack lisasime teemakanali #roheline_kontor, kus kommunikeerime Rohelise Kontoriga seotud uudiseid, arendusi ning soovijad saavad esitada oma ettepanekuid.
Kasutame igapäevases andmeanalüüsis PowerBI platvormi, kuhu oleme loonud eraldi lehe jälgimaks kontori keskkonnamõju, mille moodustavad elektri- ja soojusenergia, vee, kontoripaberi tarbimine, sõidud tööautodega, tööreisid ning jäätmeteke liikide lõikes. Sinna on koondatud lisaks kontori keskkonnamõõdikutele ka ettevõtteülene keskkonnamõju.
Millised on järgmised plaanid Rohelise Kontori teekonnal?
Tänaseks oleme Rohelise Kontori sertifikaadi omandanud, ent see annab töörühmale uute projektide jaoks hoogu juurde. Juba esimesel töörühma koosolekul arutasime suuremahulisi projekte nagu biojäätmete kompostri hankimine, haljasalal puude-põõsaste istutamine või katuseterrassi ehitamine. Sertifikaadi taotlemise hetkel pidime keskenduma Rohelise Kontori kohustuslike nõuete täitmisele, ent nüüd on käes see moment, kus saame lasta fantaasial lennata ning alustada arendusprojektidega. Loodame, et 3 aasta pärast, kui tuleb Rohelise Kontori tunnistust uuendada, oleme oma kontoriga sooritanud märkimisväärse rohehüppe veelgi keskkonnahoidlikuma kontori suunas.