EMAS

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) on keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimisskeem, mis on mõeldud organisatsioonide keskkonnategevuse tulemuslikkuse hindamiseks, parandamiseks ning avalikkusele ja teistele huvitatud isikutele asjakohase teabe andmiseks. EMASi eesmärk on soodustada organisatsioonide keskkonnategevuse tulemuslikkuse pidevat täiustamist. Organisatsiooni all on mõeldud ettevõtjat, äriühingut, kontserni, ettevõtet, asutust või institutsiooni, selle osa või nende ühendusi, avalikke või eraõiguslikke, millel on oma tegevusvaldkond ja iseseisev juhtimine.

EMAS võeti vastu 1993. aastal ning jõustus Euroopa Liidu määrusena 1995. aastal. 2001. aastani oli EMAS mõeldud vaid tööstussektori ettevõtetele, kuid 2001. aastal laiendati määruse (761 / 2001) rakendusala ning nüüd võivad EMASi tunnustust taotleda ka teiste sektorite ettevõtted ja organisatsioonid, sh ülikoolid, kohalikud omavalitsused, ametkonnad jne. 2009. aasta lõpul jõustus uus EMAS määrus (1221/2009), nn EMAS III, mis on nüüdsest ka rahvusvaheline.

EMAS-i kohase keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine on ettevõtetele vabatahtlik. EMAS on registreerimisskeem, mis registreerib EMAS-i nõuetele vastavat keskkonnajuhtimissüsteemi omava ettevõtte iga liikmesriigi ja ühtses Euroopa Liidu EMAS-registris. Registreeritud ettevõte saab registreerimisnumbri ja omab õigust kasutada EMAS-märgist piiratud juhtudel (tõestatud keskkonnaaruannetes, kirjade päises, EMASis osalemise reklaamimisel, väga harva toodete, tegevuste ja teenuste reklaamimisel).

EMAS ja ISO 14001 on oma olemuselt väga sarnased, kuid EMAS esitab organisatsioonile mõned lisanõuded nagu näiteks keskkonnaaruande esitamine, mis kirjeldab organisatsiooni, tema keskkonnamõjusid, eesmärke, ülesandeid ja keskkonnategevuse tulemuslikkust. Keskkonnaaruanne vajab EMAS-registris registreerimiseks erapooletut kinnitamist. Lisaks esitab EMAS rangemad nõuded töötajate aktiivsemale kaasamisele, vastavusele õigusaktidega ning keskkonnategevuse tulemuslikkusele.

2011. aasta juuni seisuga on maailmas 4582 EMASi kohaselt registreeritud ettevõtet (sh 7661 asukohta). Kuigi EMAS on mõeldud peamiselt Euroopa Liidu liikmesriikidele, ei ole seatud piiranguid ka teiste riikide organisatsioonidele. Eestis on 2011. aasta oktoobri seisuga registreeritud kolm ettevõtet – AS Tallinna Vesi, OÜ Iru Elektrijaam ja AS Ecoprint. Euroopa Liidu liikmesriigina on Eestil kohustus omada EMAS määruse rakendamiseks vajalikku institutsionaalset struktuuri, rakendusmehhanisme ja organisatsioonide registreerimise protseduuri. Nende tegevuste eest vastutab Keskkonnaministeerium (lisainfo EMASi kohta). EMAS-i registrit peab Keskkonnaagentuur (pädev asutus). Vaata ka Euroopa Komisjoni EMASi kodulehte.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...